Nový český film BURÁCENÍ

Nový český film BURÁCENÍ

„Nejde o rychlost, ale o to, jak dlouho vydržíš v sedle!“ Nový film Adolfa Ziky Burácení, v hlavních rolích s Tomášem Hajíčkem a Vicou Kerekeš bude mít premiéru 18.prosince. Do kin pak vtrhne jako první český film roku 2015 přesně na začátku roku. Jedná se o úplně první český počin z motorkářského prostředí, film o utrpení, odpuštění a o svobodě, který rozhodně nebude pouze fiktivním, vymyšleným příběhem. „Zavolal mi můj kamarád, režisér a fotograf Adolf Zika s tím, že má pro mě hlavní roli ve filmu.


Docela mě to překvapilo, ale když jsem si přečetl ten scénář, zjistil jsem, že to bylo psané na mě. Všechny situace, které tam byly, už jsem někdy prožil,“ řekl hlavní hrdina filmu, frontman kapely Krucipüsk Tomáš Hajíček. Film měl být původně skutečně „pouze“ dokumentem, založeným na pravdivé události, která se stala v roce 2004, a která završila sérii příběhů, jež autor scénáře sledoval v médiích už řadu let. Nakonec ho ale Adolf Zika povýšil na celovečerní hraný film. „Scénář byl napínavý. Přečetl jsem ho jedním dechem. A navíc to je režisérova prvotina, což mě moc baví,“ řekl představitel role právníka Viktora Vladimír Javorský.

Celovečerní hraný film BURÁCENÍ je typické drama založené na pravdivé události, která se stala v roce 2004 a která završila sérii příběhů, jež autor scénáře sledoval v médiích už řadu let. Domácí násilí, sebeobrana před násilníkem, či obrana a pomoc blízkému člověku v nouzi. Tento film je o ohroženém lidském druhu, jehož smysl pro svobodu projevu a spravedlnost je na hranici zákona a společenské normy. Ne náhodou je film zasazen do prostředí motorkářského světa, rockové hudby a sochařské komunity, kde se mísí rovná a čestná povaha s výbušností, burácením v srdci a náklonností k absolutní kráse, a kde člověk přestává být soudný sám k sobě.

Hrdinou příběhu je Adam Verner, sochař a vášnivý motorkář, který v sebeobraně zabije otce své přítelkyně Valerie. Přesto, že otec celou rodinu týral, postaví se všichni proti Adamovi a ten skončí ve vězení. Tam se dozvídá, že Valerie dobrovolně ukončila svůj život. Děj příběhu se ale dál zamotává a nakonec vyústí zcela nečekaně. Film kromě silného příběhu staví také na excelentních výkonech herců. Hlavní ženskou roli získala neobyčejně krásná Vica Kerekeš, v dalších rolích se objeví například slovenská herečka žijící v USA Jana Kolesárová, jejíž talent nedávno ocenila i produkce HBO, Chantal Poullain, Zuzana Bydžovská, Martin Stránský, Vladimír Javorský, Stanislav Zindulka, Jakub Kohák nebo Richard Müller v roli traktoristy. Scénáře a režie se ujal známý umělecký fotograf a oceňovaný dokumentarista Adolf Zika, který na plátno přenáší i své vlastní zážitky. Prvním asistentem režie se stal známý hudebník Kryštof Michal, který si stejnou práci vyzkoušel už před čtrnácti lety na úspěšném filmu Samotáři. „Práce na obou filmech mě hrozně bavila, protože atmosféra jejich vzniku byla výborná,“ řekl Kryštof Michal, který ve filmu získal i malou roli spoluvězně hlavního hrdiny. Se Samotáři má ale Burácení i další spojitost. V roli dozorce Málka se totiž objeví „Samotář“ Miki Křen. Za kameru se postavili mistři svého oboru Jan Cabalka a Mark Bliss, zvuk měl na ve své režii držitel několika Českých lvů Pavel Dvořák.