Návštěvní dny se vrací do divadla Semafor

Návštěvní dny se vrací do divadla Semafor

14.10.2014 se v pražském divadle Semafor uskutečnila poněkud netradiční premiéra. V představení Návštěvní den u Miloslava Šimka se totiž na prkna Semaforu po 24 letech vrátili jako hosté členové bývalého divadelního souboru Miloslava Šimka. V pořadu, koncepčně pojatém ve stylu legendárních „Návštěvních dnů“ Šimka a Grossmanna, připomněli nejznámější písničky, povídky a scénky.


„Těší mě, že se bývalá Slávkova parta dala opět po letech dohromady a chce tak připomenout divadelní večery, na kterých se kdysi podílela,“ řekla nám k představení vdova Magdalena Šimková.Rolí průvodkyň večera se ujaly Uršula Kluková a Marie Retková, v představení dále vystoupili Luděk Sobota, Jiří Krampol, Miluška Voborníková, Viktor Sodoma, Petr Jablonský, Jana Svobodová a Adriena Sobotová. Pořad nemá pevný scénář (jak ostatně bývalo i u Miloslava Šimka dobrým zvykem) a chtěli bychom do něj postupně zvát i další osobnosti, kteří s Miloslavem Šimkem během jeho kariéry spolupracovali. „Chtěl bych poděkovat panu Jiřímu Suchému a divadlu Semafor, že nám umožnili s tímto projektem na scéně Semaforu hostovat,“ uvedl Lukáš Sýkora ze společnosti Kulturní portál.cz, která představení produkuje.

Autorem fotografií je Miloš Schmiedberger

Další reprízy se uskuteční 18.11., 30.12. a 17.1.2015

Miloslav Šimek - Miloslav Šimek a Jiří Grossmann přišli do divadla Semafor v roce 1967 na pozvání Jiřího Suchého. Dvojice Š+G záhy získala obrovskou popularitu. Po smrti Jiřího Grossmanna v roce 1971 vystupoval Miloslav Šimek nejprve krátkou dobu sám, na konci roku 1972 vytváří novou dvojici s Luďkem Sobotou, kterou záhy doplnil Petr Nárožný. V této sestavě vystupují až do roku 1980, kdy Petr Nárožný odchází do Činoherního klubu. Dvojice Šimek-Sobota společně nadále vystupovala až do roku 1986, kdy se pro tvůrčí neshody rozešla. V roce 1984 se stal členem Semaforu Jiří Krampol. S Miloslavem Šimkem se pokusili navázat na humor dvojice Š+G ať již psaním nových povídek, tak i Krampolovým převzetím některých Grossmannových rolí. V roce 1990 se Jiří Suchý rozhodl se skupinou M. Šimka rozloučit. Miloslav Šimek zakládá vlastní Divadlo Jiřího Grossmanna, kde působí - nejprve s Jiřím Krampolem a Uršulou Klukovou, od roku 1995 pak s novinářkou Zuzanou Bubílkovou - až do své smrti v roce 2004.

Návštěvní den - Návštěvní dny provázely Miloslava Šimka téměř po celou jeho kariéru. Začínal s nimi v divadélku Sluníčko (přidružená scéna klubu Olympik), pokračoval v Semaforu a poslední uvedl v Divadle Jiřího Grossmanna.

1967 – Návštěvní den I … s Jiřím Grossmannem

1968 – Návštěvní den II … s Jiřím Grossmannem

1970 – Návštěvní den III … s Jiřím Grossmannem

1971 – Návštěvní den IV *

1971 – Návštěvní den V … samostatný pořad M. Šimka

1975 – Návštěvní den VI … s Luďkem Sobotou a Petrem Nárožným

1980 – Návštěvní den VII … s Luďkem Sobotou

1993 – Návštěvní den VIII … s Jiřím Krampolem

* Na podzim roku 1971 připravovali Š+G premiéru Návštěvního dne IV. Vzhledem ke Grossmannově nemoci však jeho premiéru odložili a Miloslav Šimek narychlo připravil svůj samostatný pořad Návštěvní den V. K Návštěvnímu dni IV se chtěli Š+G vrátit později, až bude Jiří Grossmann opět v pořádku, k čemuž již bohužel nedošlo.

 

red:fel / zdroj TZ - Lukáš Sýkora

 © 2021 Celebrity za plentou Praha