Galakoncert na záchranu Lipovského zámku

Galakoncert na záchranu Lipovského zámku

Bez nadsázky největší hudební událostí roku 2014 ve Šluknovském výběžku bude galakoncert houslisty Jaroslava Svěceného a slovenského orchestru Ciganski diabli. Galakoncert pořádá společnost VIA TEMPORA NOVA a obec Lipová za podpory Ústeckého kraje v sobotu 13. září 2014 od 14 hodin v prostorách zámeckého parku zámku Lipová. Výtěžek galakoncertu půjde na záchranu a obnovu zámku v Lipové, jedné z nejvíce ohrožených památek v ČR.


Pro Jaroslava Svěceného není vystoupení novinkou, svým koncertem podpořil již první ročník Lipovských hudebních slavností v roce 2012, kde vystoupil spolu se svojí dcerou Júlií. Na tento koncert přišlo do obnovené zámecké zahrady několik stovek hudebních nadšenců. Pro hudební seskupení Ciganski diabli vystupujících například v Berlínské opeře, či Royal Opera House v Londýně je vystoupení v Lipové premiérou. Světoznámý orchestr, který je unikátní svým originálním propojením folklórní hudby a ostatních hudebních žánrů a jejich hudbu můžeme zařadit do kategorie ethno a Wordmusic, můžete v Čechách v roce 2014 obdivovat pouze na čtyřech koncertech a jedním z nich je právě koncert s Jaroslavem Svěceným v Lipové.Vstupenky je možné zakoupit v Informačních centrech Českého Švýcarska a Šluknovského výběžku. Vstupné je v předprodeji 250 Kč a na místě 300 Kč, děti do 15 let mají vstup zdarma. Koncert bude v případě velmi špatného počasí přesunut do prostor kostela Sv. Šimona a Judy v Lipové.

 

Program Lipovských hudebních slavností:

14:00 - zahájení úvodní slova, informace o zámku a parku14:30 - vystoupení ZUŠ Rumburk

15:15 - přestávka

16:00 - vystoupení Jaroslava Svěceného a orchestru CIGANSKI DIABLI

17:30 - 18:00 – autogramiáda

 

Zámek Lipová bylo sídlo jednoho z nejvýznačnějších a nejstarších evropských šlechtických rodů Salm-Raifferscheidt-Hainspach a je významné především tím, že na rozdíl od mnoha historických zámků nebylo přestavováno a zachovalo se dodnes v neporušené barokní podobě. Tato perla baroka je ovšem ve velmi zchátralém stavu a je na seznamu nejohroženějších nemovitých kulturních památek ČR. O jeho obnovu se snaží společnost Via Tempora Nova o.s. jejiž aktivity podporují i mnohé známé osobnosti, kromě Jaroslava Svěceného také kytarista Štěpán Rak, herec Luděk Munzar nebo botanik RNDr. Václav Větvička.

 

red: fel / zdroj:Obecní úřad Lipová www.lipova.cz© 2021 Celebrity za plentou Praha