Čtvrtý ročník recitační soutěže v německém jazyce má již své vítěze!

Čtvrtý ročník recitační soutěže v německém jazyce má již své vítěze!

Finále čtvrtého ročníku recitační soutěže v německém jazyce, kterou pořádá Pražský literární dům autorů německého jazyka a Rotary Club Bohemia má již své vítěze. V kategoriích pro soutěžící, jejichž rodným jazykem není němčina, se zvítězili Ema Pleskačová ze ZŠ Kladská, Barbora Talacková z Německé školy v Praze a Daniel Slavčev z Rakouského gymnázia.


V kategorii pro německé rodilé mluvčí zvítězil tým Linuse a Hannah Gerhardy a Estelle Brandau z English International School, dále Jonathan Boué z Gymnázia T. Manna a Eva Perháčová z Rakouského gymnázia..V hudební kategorii již podruhé zazářil Rafael Berti z Německé školy v Praze se známou písní Ant. Dvořáka „Když mne stará matka“ v původním německém překladu Adolfa Heyduka.

„Do letošního ročníku se přihlásilo přes 80 žáků a studentů z 12 škol z celé České republiky. Těší nás, že do finále se vedle pražských škol orientovaných na němčinu letos dostali i studenti z gymnázia Václava Šmejkala v Ústí n. Labem nebo ze ZŠ Komenského ze Slavkova u Brna,“ říká David Stecher, ředitel Pražského literárního domu. Soutěžící byli rozděleni do sedmi kategorií podle věku a mateřského jazyka.Finále soutěže proběhlo v úterý 29. dubna v novobarokním sále pražského Grand Hotelu Bohemia. Po úvodním projevu Ludmily Štvánové, radní Hlavního města Prahy, pod jejíž záštitou se akce konala, následovalo vystoupení dětí z českoněmecké školky Kids Company. Poté už přišli na řadu finalisté soutěže; porota a diváci jejich podání slyšeli například hravé básničky Ericha Kästnera či klasickou pohádku Brémští muzikanti, ale i vážnější kousky jako „Die Brück am Tay“ od Theodora Fontana či úryvek z románu Stepní vlk Hermanna Hesse. O vítězích rozhodovala pětičlenná porota ve složení:Petr Bílek, šéfredaktor Literárních novin,Marilen Daum z Goethe-Institutu v Praze, Michal Donath, ředitel společnosti Donath Business Media, Sven Hannß z Německého velvyslanectví a Gerald Schubert z Radia Prag.

Na vítěze čekala finanční odměna a pozvání na jednodenní recitační kurz. V letošním roce navíc získali vítězové starších kategorií roční předplatné Literárních novin. Podle Stechera však nejde tolik o výhru, protože všichni finalisté předvedli skvělé výkony: především je důležité podpořit u mladé generace zájem o literaturu a německý jazyk. Proto byla tato soutěž také zařazena do jazykové kampaně Šprechtíme. Akce se konala díky podpoře firem ŠkoEnergo, E.ON, Giese & Partner, Amadito & Friends a Sberbank, a Literárních novin.

red:fel /zdroj:PLD / foto:czppraha© 2021 Celebrity za plentou Praha