NOVÝ LABYRINT A KALEIDOSKOPICKÉ KINO

NOVÝ LABYRINT A KALEIDOSKOPICKÉ KINO

Přijďte k nám zabloudit! - nový zrcadlový labyrint a kaleidoskopické kino v centru Prahy láká od března novou atrakcí. Je jí jeden z největších zrcadlových labyrintů v České republice, doplněný o jedinečné křišťálové bludiště, zábavná zakřivená zrcadla a trojrozměrné kaleidoskopické kino. Na Můstku tak na návštěvníky čeká nevšední zážitek v podobě cesty bludištěm s více než 80 zrcadly, které je zakončeno netradičním uměleckým pojetím zpracování filmového materiálu podle Radúze Činčery.


Jeden z největších zrcadlových labyrintů v Čechách je navržen tak, že svým vzájemným odrazem vytváří efekt nekonečných chodeb a optických klamů. Člověk tak nikdy přesně v bludišti neví, kudy se v soustavě více než 80 totožných zrcadel vydat. Po zdolání nesnadné cesty na zájemce však čeká ještě větší oříšek. Na labyrint navazuje další bludiště, tentokrát pouze z čirých skel, která ještě více ztěžují možnost orientace, takže je pro jeho zdolání nutné naprosté soustředění a opatrnost.

A pokud by se náhodou stalo, že návštěvník do některého ze skel či zrcadel omylem narazí, nemusí se bát. Všechna zrcadla i skla jsou bezpečnostní a odolají všem nárazům. Bludiště je zakončeno sérií zábavných zakřivených zrcadel, které udělají radost především dětem.Na konci bludiště na návštěvníky jako odměna za úspěšné zdolání všech překážek čeká promítání ve formě kaleidoskopického kina, což je jedinečný koncept, který funguje na principu dětského kukátka. Optický kaleidoskop prezentuje pomocí sestavy zrcadel a zadní projekce umělecké filmové záběry tak, aby vznikl dojem, že se návštěvník dívá na obrovskou trojrozměrnou kouli o výšce 70 metrů. Divák tak získává pocit, že sleduje nespočet miniaturních zmnožených promítacích pláten.

V pražském kaleidoskopickém kině budou promítány dva filmy, které byly pro tento typ reprodukce Činčerou speciálně vytvořeny. Vysílané filmy s názvy „Praha ve vichřici dějin“ a „Poklady české kultury“ zachycují historii a architekturu českých zemí. Radúz Činčera vstoupil do filmové tvorby v roce 1952 a vytvořil stovky filmů různých žánrů, z nichž mnohé získaly ocenění na tuzemských i zahraničních festivalech. Po roce 1967 se Činčera mimo jiné zaměřoval na specifické multimediální prezentace pro světové výstavy. Jeho nejznámějším projektem z tohoto žánru je Kinoautomat, první interaktivní film na světě, do jehož děje mohli diváci zasahovat. Díky Kinoautomatu tak Činčera vstoupil do povědomí zahraniční veřejnosti a jeho projekty se staly známé po celém světě.

Mezi umělcovy filmové úspěchy pak kromě multimediálních projektů patří klasické filmy, mezi mnohými například Romeo a Julie ´63, který byl filmovými odborníky oceněn dokonce osmi cenami. Nový pražský projekt, původní sférický kaleidoskop, audiovizuální systém nového typu, prezentoval Činčera poprvé na výstavě EXPO´86 v kanadském Vancouveru, kde byl použit při inscenaci rockového muzikálu The SCROLL.Tato promítací metoda slavila po celém světě obrovské úspěchy a nyní ji mají možnost vidět i zájemci v Praze.

Na Činčerovu tvorbu navázala umělcova dcera, režisérka Alena Činčerová, která pokračovala v projektu Kinoautomat. V roce 2007 uvedla obnovenou premiéru představení a zrežírovala zrekonstruované verze i cizojazyčné varianty. Nyní podporuje i kaleidoskopické kino v pražském centru.

Trojrozměrné kaleidoskopické kino společně s jedinečnými bludišti můžete navštívit každý den od 10:00 do 20:00 hodin na adrese Na Můstku 3, 110 00 Praha 1. Vstupné pro dospělou osobu činí 90,- Kč, pro děti a studenty 60,-Kč a zvýhodněné vstupné pro rodiny pak 240,- Kč.

 

red:jajy /foto:czppraha /zdroj TZ Knowcomm



© 2024 Celebrity za plentou Praha