SMIŘICKÉ SVÁTKY HUDBY 2014

SMIŘICKÉ  SVÁTKY  HUDBY 2014

POZVÁNKA na festival tónů, vizí a pozitivní energie. Smiřice u Hradce Králové se v roce 2003 staly místem konání 1.ročníku velikonočního hudebního festivalu Smiřické svátky hudby, u jehož zrodu stál královéhradecký rodák, houslista Jaroslav Svěcený, spolu se smiřickým starostou Lubošem Tuzarem.


Celá plejáda českých a zahraničních interpretů všech generací si v průběhu deseti let vychutnala nádherné barokní prostředí nádherné zámecké kaple a výbornou akustikou.

A kdo se představí na deseti festivalových Smiřické svátky hudby letos? Hned na tom zahajovacím 12.4 vystoupí špičková anglická flétnistka Lisa Friend, která si zahraješ doprovodu komorního orchestru Virtuosi Pragensis s renomovanou českou cembalistkou Jitkou Navrátilovou a 19letou houslistkou Julií Svěcenou Ta se o tři dny později představí i na samostatném galakoncertu k Roku české hudby (15.4.) Ale ještě předtím (13.4) vzdá festival hold světově proslulému rodu Pilařů, jejichž dílna slaví 90 let existence.Tento večer však vedle houslí a viol ( pzvání přijal jeden z nejlepších současných českých violistů Jan Pěruška ) těchto mistrů zazní kromě klasického repertoáru také premiéry skladeb Eduarda Douši a Jiřího Pazoura, ve kterých uslyšíme i špičkový akordeon Ladislava Horáka. Každý festivalový koncert má pečlivě připravenou dramaturgii. V premiéře uvedené Slavné filmové melodie (16.4.) s Pavlem Větrovcem(skladatel, aranžer a dvorní klavírista Karla Gotta ), poprvé prezentovaný multimediální projekt s nekonvenčním názvem Barokní vize Hieronima Bosche (17.4.), dramaturgicky mimořádný recitál mezzosopranistky Andrey Kalivodové za doprovodu smiřických varhan z 18.století a klavíru (18.4.) či Velikonoční setkání žánrů s projektem SMS* a Jiřím Škorpíkem (duchovním otcem vokální skupinytet) i tenoristou Davidem Uličníkem (19.4.)

Velikonoční neděle (20.4.) bude odpoledne patřit harfě Zbyňky Šolcové a flétně Žofie Vokálkové, a večer excelentnímu českému varhaníkovi Jaroslavu Tůmovi a známému kytaristovi Lubomíru Brabcovi.Sváteční koncert na velikonoční pondělí již tradičně zakončuje celý festival. Letos se této role ujme mladá arménská sopranistka Varine Mkrtchyan, varhaník Josef Popelka, klavírista Václav Mácha a umělecký ředitel festivalu, houslista Jaroslav Svěcený.

Festivalová výstava byla svěřena špičkovému českému malíři a grafikovi Karlu Demelovi.

Předprodej vstupenek:

Prostřednictvím e-shopu na webu festivalu www.mestosmirice.cz Osobně či telefonicky na Městském úřadě Smiřice, Palackého 106, Smiřice, Ladislava Reichová. E-mail… reichová@mestosmirice.cz tel: +420 775 733 290 nebo na +420 495 809 010

Za realizační tým: Luboš Tuzar, starosta města Smiřice a Jaroslav Svěcený, umělecký ředitel festivalu.

red:fel / foto:czppraha / zdroj TZ Subiton© 2021 Celebrity za plentou Praha