Nová představení - premiéry

Nová představení - premiéry

Tisková zpráva - Městských divadel pražských 10.1.2014 Divadla ABC a Rokoko zahájila ve čtvrtek 9. ledna zkoušení nových inscenací. V Divadle Rokoko připravuje režisér Petr Svojtka inscenaci Kdo se bojí Virginie Woolfové?, hlubokou sondu do partnerských vztahů. V Divadle ABC se diváci mohou těšit na svéráznou adaptaci Poláčkovy knihy Bylo nás pět, kterou zrežíruje Arnošt Goldflam. Premiéry jsou plánovány na 15. a 22. března.


První březnovou premiérou bude v Divadle Rokoko komorní drama Kdo se bojí Virginie Woolfové? Režisér Petr Svojtka si vybral jeden z nejpozoruhodnějších textů, které americká dramatika druhé poloviny dvacátého století dala světu. Albeeho hra byla ve své době velmi kontroverzní a i přes značné problémy s cenzurou měla fenomenální divácký úspěch. „Naše inscenace přichází téměř přesně 50 let po prvním uvedení této hry v Česku v Divadle S. K. Neumanna (nyní Divadlo pod Palmovkou) v režii Václava Lohniského. Byla to také evropská premiéra, první uvedení na kontinentu, až po nás byla uvedena ve Švédsku v režii Ingmara Bergmana,“ popisuje Petr Svojtka a dodává, že získat práva bylo opravdu velmi náročné.

„Jedná se takřka o ikonickou hru a je velká výzva se s tímto textem potkat. Nezabývá se jen partnerskými vztahy, ale má přesahy až k lidské existenci. Ačkoli se odehrává na přelomu 50. a 60. let v USA, nemůže se člověk při jejím čtení ubránit dojmu, že se odehrává dnes a tady, vůbec ji nezavál čas, je i nesmírně vtipná – byť je občas humor jízlivý a zlý. Navíc nový překlad jí dává zcela aktuální vyznění,“ říká Petr Svojtka, který má k dispozici úplně nový překlad Jiřího Joska zpracovaný přímo pro Městská divadla pražská.

22. března pak čeká Divadlo ABC premiéra adaptace Bylo nás pět. Svou verzi, provázenou celou řadou dobových melodií, zrežíruje Arnošt Goldflam, který je velkým znalcem a milovníkem slavné Poláčkovy knihy. Zajímavostí je, že premiéra bude přesně v den autorových narozenin, Karel Poláček se narodil 22. 3. 1892. Podle dramaturgyně Věry Maškové bude základní devizou inscenace adaptace skvělé, vtipné a lehce nostalgické literatury, která patří ke klenotům české kultury. „Vyniká především úžasnou jazykovou ekvilibristikou, hravostí a nápaditou obrazností,“ dodává dramaturgyně.

Roli Petra Bajzy ztvární Vasil Fridrich, ostatní členy klukovské party budou hrát také dospělí – Bejvala Martin Písařík, Edu Kemlinka Robert Hájek, Zilvara Petr Klimeš a v roli Čeňka Jirsáka se alternují Jaromír Nosek s Tomášem Novotným. Kuriózně to ale podle režiséra působit nebude: „Já počítám s tím, že to uděláme přiznaně. Nemám totiž rád tu stylizaci, kdy si herci vezmou krátké gatě s šikmou kšandou – to je mi protivné. Takže herci přijdou, představí se svými vlastními jmény a řeknou, já budu dělat toho a toho... Čili klíč k tomu, jak to celé vnímat, dáme divákům hned napočátku. Bude to prezentováno jako vzpomínka dospělých lidí na uprchlé, tak trochu idylické dětství.“

red:fel/ foto:czp/zdroj:Městská divadla pražská© 2020 Celebrity za plentou Praha