MUZEUM GASTRONOMIE

MUZEUM GASTRONOMIE

TISKOVÁ ZPRÁVA - Nejcennější úspěchy Muzea gastronomie v roce 2013 a co přinese rok 2014 Praha, 26. 2. 2014 Muzeum gastronomie je řádným členem Asociace muzeí a galerií a v roce 2013 byla sbírka Muzea gastronomie evidována Ministerstvem kultury pod značkou SMG/013-03-08/397013.V roce 2013 jsme založili občanské sdružení Apicius - asociaci pro podporu vzdělávání v oboru gastronomie.


Hlavním posláním sdružení Apicius ve spolupráci s Muzeum gastronomie je šíření znalostío historii a současnosti gastronomického umění jako součásti nehmotné kultury jak u odborné, tak laické veřejnosti.

Muzeum gastronomie Praha se také hlásí do soutěže Muzejní počin roku 2013 – a to nejen zvoleným tématem expozice, ale i jedinečnou realizací.

Muzeum gastronomie Praha, soukromé muzeum, představuje historii kuchařského umění a vše, co s ním souvisí, jako první muzejní expozice tohoto tématu.Téma historie vaření od pravěkého ohniště až po současné nejnovější technologie bylo různě interpretováno v širším i užším kulturním a sociálním kontextu, doposud však nikdy nebylo zpracováno do ucelené expozice a veřejně vystaveno. Muzeum vzniklo na základě celoživotních zkušeností všech zúčastněných a je zatím z 90 % financováno ze soukromých zdrojů zakladatelů.Muzeum se neomezuje jen na prezentaci sbírek artefaktů tradičním způsobem, ale vytváří prostor, ve kterém poutavou formou představuje široké veřejnosti dějiny vztahu člověka k přípravě pokrmů a jejich konzumaci.Všem návštěvníkům muzea je dle možností věnována individuální péče, každý příchozí je uveden do expozice a upozorněn na zajímavosti, v průběhu prohlídky je dále informován a na závěr ho čeká malá ochutnávka.Velkou ctí pro Muzeum gastronomie je zisk prestižního ocenění „Travellers´Choice Attractions“ (Turistická zajímavost) od mezinárodního cestovatelského portálu TripAdvisor (1), které bylo v roce 2013 udělováno poprvé a rozšířilo tak ceny „Travellers´Choice“ udělované hotelům a restauracím. Muzeum gastronomie se tak zařadilo během své krátké existence (1,5 roku) mezi deset nejdoporučovanějších turistických zajímavostí našeho hlavního města.

„ V loňském roce zhlédlo expozici Muzea gastronomie mnoho návštěvníků z České republiky i z celého světa. Ze vzácných návštěv mohu zmínit profesionálního odborníka a výrobce vynikajících klobás Oresta Kramarczuka z Minneapolis, který získal gastronomického OSKARA - cenu Jamese Bearda, slavného amerického kuchaře. Všichni bez rozdílu národnosti přijímají muzeum s nadšením a vyzdvihují unikátní téma muzea. Kladně hodnotí výtvarnou stránku i nevtíravou edukativnost muzea“, říká kurátorka muzea Nina Provaan.Vzácnou návštěvou muzea byl i gurmet Janko Martinkovič, restauratér a duchovní otec restaurantu KOISHI, který získal první místo mezi TOP 10 českých restaurantů podle Maurerova výběru GRAND RESTAURANT pro rok 2013. Janko Martinkovič nám v návštěvní knize zanechal zprávu: „ Krásné, poučné, nutné! “Pravidelně své kuchařské dovednosti také prezentovali studenti odborných škol v moderní předváděcí kuchyni muzea. Návštěvníci mohli nejen obdivovat jejich kuchařské dovednosti, ale tradiční české speciality, které byly tématem tohoto školního roku, také ochutnat.

Na co se můžou návštěvníci těšit v roce 2014 Pro letošní rok se návštěvníci mohou těšit na speciality ze zemí Evropské unie.Dále na tradiční komentované prohlídky, komentované prohlídky s řízenou degustací, podvečerní prohlídky, ochutnávky, workshop o stolování, pro nejmenší hledání myšky kuchařinky. Dále pak speciální akce, které se vždy budou aktualizovat na webových stránkách, ale malou ochutnávku přinášíme již nyní:V sobotu 15. března opět Vaříme a pečeme v Remosce! Proběhne ochutnávka jídel upečených v legendárním českém vynálezu. Na akci bude přítomný i vzácný host, Lady Milena Grenfell-Baines, která je nadšenou propagátorkou Remosky ve Velké Británii.V neděli 16. března začíná netradiční velikonoční program „Ochutnávka PUČÁLKY“– symbolicky začíná na první postní neděli zvanou „Pučálka“, která letos připadla na 16.3, a bude probíhat ochutnávka tohoto typického a prastarého pokrmu. Jedná se o lehce opražený naklíčený hrách, který se může ochutit solí nebo cukrem. Ochutnávky pučálky budou probíhat ještě následující dva víkendy 22. - 23. 3. a 29. - 30. 3.

Dubnové neděle 5. 4. a 19. 4. - komentovaná prohlídka s výkladem o velikonočních zvycích + zdobení cukroví ve tvaru vajíček 6. 4. a 13. 4. a 20. 4. - zdobení cukroví ve tvaru vajíček 12. 4. - velikonoční vaření - speciality tradiční i netradiční připraví Střední škola živnostenská Sokolov Připravena bude inspirace na velikonoční tabuli včetně velikonočního menu. Speciální komentovaná prohlídka rozšířená o velikonoční tradice. Možnosti ochutnání velikonočních specialit a mnoho dalších zajímavostí. Muzeum gastronomie najdete na Starém Městě pražském, v Jakubské ulici č. 12, červený domek u zadního vchodu do obchodního domu Kotva.

Zdroj a více informací na www.muzeumgastronomie.cz, www.facebook.com/MuzeumGastronomiePraha / Nina Provaan, kurátorka Muzea gastronomie, info@muzeumgastronomie.cz , tel: 775 29 13 81

red:fel© 2020 Celebrity za plentou Praha