Film Šarlatán představuje trailer a míří na Berlinale

Film Šarlatán představuje trailer a míří na Berlinale

Už za tři týdny uvidí první diváci snímek režisérky Agnieszky Holland Šarlatán ve světové premiéře v rámci Berlinale Special Gala. Při té příležitosti tvůrci vysílají do světa i oficiální trailer a plakát jednoho z nejočekávanějších filmů tohoto roku. Ve výjimečném výkonu se představí v hlavní roli Ivan Trojan, jeho hereckého partnera ztvárnil Juraj Loj.


trailer: https://mab.to/YDFWhTSM9
youtube: https://www.youtube.com/watch?v=ZGFFb1I94-w

Snímek inspirovaný životem skutečného léčitele Jana Mikoláška představí Ivana Trojana v roli, kterou si držitel šesti Českých lvů ještě nezahrál. „Byla to asi nejsložitější postava, jakou jsem kdy ve filmu hrál. Zvláštní a velmi rozporuplná. Mikolášek je během jedné scény schopen sympatie získat a hned je zase ztratit, a to se obrátí třeba třikrát. Což může být pro diváka velmi zajímavé,“ popsal Trojan postavu člověka, jehož život inspiroval scenáristu Marka Epsteina k vytvoření velmi intimního příběhu na pozadí zásadních dějinných událostí. Jana Mikoláška provází téměř celým filmem léčitelův asistent a životní partner v podání slovenského herce Juraje Loje. „František je mladý muž, který přišel hledat práci, a jeho odvaha, sebejistota a chuť žít ho určitým způsobem předurčily k tomu, aby se stal pomyslným pilířem v životě Mikoláška,“ dodal Loj.Roli Mikoláška v mladším věku svěřila režisérka Agnieszka Holland synovi Ivana Trojana Josefu Trojanovi. Mikolášek prožívá významný vnitřní svár a je to velice komplikovaná osobnost. Jeho emoční vypětí je velké, a tak bylo nutné, aby se do něj člověk opravdu hodně ponořil a pochopil, co je vlastně zač,“ svěřil se mladý herec, pro nějž byla role velkou výzvou a zážitkem. „Práce s Agnieszkou Holland byla nepředstavitelně intenzivní, pro mě jako osmnáctiletého kluka to byla obrovská herecká příležitost a škola, mít možnost natáčet s tolika skvělými profesionály,“ dodal Josef Trojan.

Snímek Šarlatán zaujal organizátory Berlínského mezinárodního filmového festivalu natolik, že se mu dostalo pocty uvítat na jeho světové premiéře 27. února diváky právě tady. „Myslím, že je to důležitá zpráva pro film samotný a zároveň je to vzkaz pro diváky, že je to dílo nadprůměrné a stojí za to ho vidět,“ řekl Ivan Trojan. „Považuji to za velký úspěch pro český film. Dodnes nedokážu pochopit, že jsem toho mohl být součástí. Jsou to nezapomenutelné okamžiky a jsem moc hrdý na všechny, kteří na Šarlatánovi pracovali,“ dodal Josef Trojan, který se na premiéru do Berlína vydává se svým otcem, režisérkou Agnieszkou Holland, producentkou Šárkou Cimbalovou i celým štábem.

Sama režisérka, držitelka Zlatého globu za nejlepší cizojazyčný film a tří nominací na Oscara, už například na Berlinale uváděla před rokem svůj snímek Pan Jones, který natáčela v polsko-britsko-ukrajinské koprodukci. A ač je příběh Jana Mikoláška příběhem českého léčitele, nebojí se, že by nezajímal diváky mimo naši republiku. „Sama žiju ve světě na různých místech, takže si myslím, že kdyby to byl příběh z mého pohledu úplně lokální, tak by mě asi nezaujal, i když bych mu mohla nejspíš rozumět. Myslím, že i v české historii a kultuře jsou období, která mají všeobecný dopad a dokážou oslovit i diváky za českými hranicemi,“ řekla Agnieszka Holland, která u nás natáčela v posledních letech například i snímky Hořící keř či Jánošík – Pravdivá historie, a české štáby i herce si velmi pochvaluje.„V Čechách se pracuje opravdu skvěle, jsou tady velmi talentovaní lidé, i když je fakt, že znám tuhle zemi, mám tady minulost a mluvím česky, takže mě berete jako svou, jen tak trochu cizinku,“ svěřila se absolventka pražské FAMU, která velmi pozitivně hodnotí i herecké obsazení Šarlatána. „Ivan Trojan je velká osobnost, ale to už vím od doby, kdy jsme se potkali na natáčení Hořícího keře. Jeho syn Josef se pro nás stal dárkem. Mají v sobě něco velmi podobného, což pomohlo uvěřit tomu, že mohou být stejná postava. A Juraj Loj byl pro mě na castingu skutečný objev. Je velmi milý, vřelý a velkorys,ý a navíc má v sobě takové světlo… Myslím, že obsazení se bude velmi líbit,“ dodala režisérka.

Snímek Šarlatán je inspirován skutečným životním příběhem léčitele a bylinkáře Jana Mikoláška, který podle svých slov léčil přes pět milionů lidí. Světovou premiéru bude mít 27. února na Berlinale, do českých kin se dostane 26. března. Českým distributorem je společnost CinemArt, o světovou distribuci se stará Films Boutique. Snímek Šarlatán produkuje společnost Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové.

Synopse - Strhující životopisné drama výjimečného muže obdařeného léčitelskými schopnostmi na pozadí dobových událostí. Příběh je inspirován skutečnými osudy léčitele Jana Mikoláška, na kterého se v průběhu několika desetiletí obracely s prosbou o pomoc tisíce lidí ze všech společenských vrstev včetně nejvýznamnějších osobností politického i kulturního života. Mikolášek je člověk bez odborného lékařského vzdělání, ale s nevšedním a nevysvětlitelným nadáním diagnostiko­vat a pomocí bylinek léčit nemoci, se kterými si ani doktoři nevědí rady. Jeho mimořádné schopnosti jsou však vykoupeny bojem s vlastními démony. Léčitelství je jeho vnitřní spásou a ochranou před sebou samým…

 

Obsazení:

Jan Mikolášek: Ivan Trojan/Josef Trojan

František, asistent: Juraj Loj

Johanka, sestra: Daniela Voráčková/Melika Yildizová

Mühlbacherová, bylinkářka: Jaroslava Pokorná

Otec mladého Mikoláška: Martin Myšička

Alois, bratr mladého Mikoláška: František Trojan

Zlatohlávek, obhájce: Jiří Černý

Vyšetřovatel: Miroslav Hanuš

Tajný: Tomáš Jeřábek

Soudce: Václav Kopta

Úředník: Jan Budař

Generál: Martin Sitta

Domovník: Jan Vlasák

 

Režie: Agnieszka Holland

Scénář: Marek Epstein

Námět: Martin Šulc

Kamera: Martin Štrba

Architekt: Milan Býček

Kostýmy: Katarína Štrbová Bieliková

Masky: Gabriela Poláková, René Stejskal

Střih: Pavel Hrdlička

Hudba: Antoni Komasa Lazarkiewicz

Zvuk: Radim Hladík

VFX: Michal Křeček
Producenti: Šárka Cimbalová, Kevan Van Thompson
Koproducenti: Mike Downey, Sam Taylor - Fame Entertainment, Irsko

Klaudia Smieja Rostowska - Madants, Polsko

Furia Film, Slovensko

Česká televize, Barrandov studio, RTVS, CertiCon, MagicLab

 

 

red:fel/zdroj:TZ-PR filmu: Gabriela VágnerFotogalerie

12098 12099 12100 12101 12102

© 2023 Celebrity za plentou Praha