27. MFF Praha – Febiofest

27. MFF Praha – Febiofest

V Hlavní soutěži bude uveden výběr prvních snímků nastupujících filmařů, letos zaměřených na téma lidské důstojnosti a sílu osobnosti. Diváci budou moci zhlédnout filmy, v nichž hrdinové musejí čelit zásadním životním rozhodnutím. Sekci bude nově hodnotit odborná porota složená ze tří významných filmových profesionálů – český herec a režisér Jiří Mádl, maďarská režisérka Ildikó Enyedi a uznávaný kanadský režisér Denis Côté.


Nové sekce Planet Dark, Delikatesy z východu - Nový umělecký ředitel festivalu Nikolaj Nikitin se soustředí především na aktuální filmovou tvorbu v šíři a rozsahu, které nejsou pro českého diváka jinde přístupné, a zaměřuje se také na podporu mladých talentů. Proto se v programu nově objeví sekce Planet Dark (původní sekce Midnight Circus představující temné žánry jako jsou horory, thrillery, true crime či filmy s nekorektním humorem). Její název vychází ze spolupráce s platformou Planet Dark, která se na tento žánr zaměřuje. Partnerem sekce Planet Dark je csfd.cz.

Zaostřeno na: Pusan - představí kurátorský výběr filmů kinematografií celého asijského kontinentu, tvorbu výjimečných autorských režisérů. Sekce je v dramaturgické gesci ředitele neprestižnějšího asijského filmového festivalu MFF Pusan Jay Jeona a je určena nejen milovníkům cizích kultur, cestovatelům po mapě a kung-fu bojovníkům v zácviku.

Girls in Film – ženy ženám - Ve spolupráci s platformou Girls in Film festival představí nové filmy nastupující generace filmařek. Girls in Film je platforma podporující prezentaci ženských režisérek a filmařek, kterou původně založila Nikola Vašáková v Londýně. Skrze kurátorované akce, jako jsou projekce, přednášky a rozhovory se zajímavými ženami ve filmovém průmyslu, se nabízí prostor pro prezentaci a setkávání, a to nejen mezi ženami.

Tradiční soutěž I ty jsi filmařem právě probíhá - Soutěž krátkých amatérských filmů I ty jsi filmařem je právě v běhu, její uzávěrka je 21. února. Přihlásit své filmy v délce 1 až 5 minut mohou jak jednotlivci, tak školní týmy. Tématem sedmého ročníku soutěže je v současné době jedna z nejdiskutovanějších oblastí – ekologie, klimatické změny a jejich dopad na naše okolí. První tři místa v obou kategoriích jsou finančně ohodnocena a podmínky soutěže najdou zájemci na webových stránkách festivalu. Mediálním partnerem sekce je Totalfilm.cz

Culinary Cinema s Kalinou, Jeřábkovou a Korábem - I v rámci 27. ročníku nabídne festival koncept Culinary Cinema – tři speciální večery spojující projekci filmů a návaznou filmovou večeři. O menu se letos postarali vyhlášení kuchaři Mirek Kalina, Tereza Jeřábková a Ondřej Koráb. Projekce snímků Puzzle, (R)evolucionářky v kuchyni a Čokoláda pana H. budou probíhat od pátku 20. do neděle 22. března v sálech multikina CineStar na pražském Smíchově. Poté se diváci přesunou do sousedícího hotelu Vienna House Andel´s Prague, který disponuje originální restaurací Delight. Projekce filmů začíná vždy v 18 hodin, večeře poté ve 20 hodin. Všemi večery bude provázet moderátorka Jolana Voldánová, příjemnou atmosféru dodá pianista a zpěvák Václav Tobrman a garantem večerů bude samotný zakladatel tohoto konceptu a bývalý ředitel Berlinale Dieter Kosslick. Hlavním partnerem Culinary Cinema je společnost Potten & Pannen – Staněk group a její Gourmet Academy.

Oblíbené sekce Docs, TV Now a Profily - Nadále zůstávají v programu úspěšné sekce Docs (sekce výhradně zaměřená na dokumentární filmy přinášející zajímavé pohledy na říši zvířat a lidí, umění, sport i zásadní společenská témata) či TV Now, která se orientuje na televizní seriálovou tvorbu reagující na zvyšující se kvalitu televizní produkce. K vidění budou tuzemské i mezinárodní televizní mini série a seriály.Každý rok uvádí festival také několik profilových sekcí, které představují práci významných hostů daného ročníku festivalu, obvykle držitelů čestného ocenění Kristián za přínos české a světové kinematografii. V každém roce dostává prostor jedna česká a několik zahraničních osobností. Všichni hosté, kterým se profilová přehlídka připravuje, konzultují vybrané filmy přímo s dramaturgy, a na festivalu pak osobně vybrané filmy uvedou a besedují o nich s diváky.

 

 

red:fel/foto z tiskové koference:czppraha/zdroj:TZ-Gabriela Vágner



Fotogalerie

12084 12085 12086 12087 12088 12089 12090 12091 12092 12093 12094

© 2023 Celebrity za plentou Praha