Příběh, ve kterém každý muž najde kus svého já

Příběh, ve kterém každý muž najde kus svého já

Kniha Pokušení být šťastní přináší melancholický a intimní příběh sedmdesátiletého hrdiny, který se světem ještě neskončil. Ba naopak, nevzdává se svých přesvědčení a nemíní usnadnit život okolí tím, že by se stal poklidným starcem. I přes protesty vlastních dětí a dalších blízkých si užívá plnými doušky. Italský autor Lorenzo Marone přichází s osvěžujícím příběhem plným postav, které si téměř okamžitě získají čtenářovu sympatii.


S dávkou humoru i s životní zkušeností hrdina Cesare představuje svůj minulý a současný život. Brzy zjišťujeme, že se nejedná o typického starého muže, který by seděl v křesle a klel nad světem. Cesare má obrovskou dávku energie a chuť do života. S humorem a s citem sobě vlastním odkrývá své minulé i současné životní epizody a tajemství. Zdá se, jako by některých litoval, ale je si sám dobře vědom toho, že tato rozhodnutí ho dovedla přesně tam, kde má být. Lítost je v knize ovšem všudypřítomná, ještě více ale působí hrdinovy nasbírané životní zkušenosti, které chytí za srdce každého čtenáře.Cesare žije po smrti své ženy sám. Svým dvěma dětem nerozumí a na své sousedy má jasný, leckdy i kritický, pohled. Společnost mu nejčastěji dělá prostitutka Rossana, postupně se však do Cesareova života začnou navracet jeho dvě děti. Dcera Sveva vyhledá pomoc otce v životní krizi, i přes to že k němu nemá vřelý stav. Syn Dante se rozhodne otce zpravit o své sexuální orientaci a představit mu svého životního partnera. Cesare však o jejich touhách a krizích ví, jen nikdy nepatřil k lidem, kteří se svými dětmi jednají přímo. Navíc by si nerad komplikoval život.

Vyprávění nám dovolí nahlédnout do uliček Neapole a přiblíží některé její čtvrti. Hlavní pozornost je však soustředěna na činžovní dům, kde náš hrdina žije. Do domu se nastěhují noví sousedé a díky tenkým zdím pohltí Cesarea i jejich problémy. Tato rovina příběhu ukazuje Cesareho jako empatického člověka, kterému ani v těžkých životních situacích nechybí břitký humor a dávka pochopení. Díky této nové situaci a díky stále bližšímu vztahu s Rossanou znovu najde cestu ke svým dětem a přestane zavírat oči před jejich problémy a jimi samotnými.Kniha sleduje příběh Cesareho, jeho rodiny, přátel i známých, vedle toho však čtenáře zasáhne množstvím životních zkušeností. Donutí nás k myšlence, jaké to asi bude až dojdeme na konec, kde nebude nikdo, kdo by nás za náš život ocenil a vyznamenal. Nebylo by lepší zpomalit a vychutnat si každou chvilku přítomného okamžiku?Celkově kniha poukazuje na hledání celoživotního štěstí. Celý život jsme pokušeni být šťastní a záleží jen na nás, jak budeme přistupovat k tomu, co nám život nabídne. Protože všechno je o přístupu, a to se nám přesně Cesare snaží ukázat.

Lorenzo Marone – Pokušení být šťastní (anotace)

Sedmdesátiletý Cesar Annuzia po smrti své ženy žije sám v bytě v jednom z neapolských činžovních domů. Ač zpočátku působí jako „starý morous“, postupem času zjišťujeme, že právě takovou tvář nastavuje svému okolí. Ve skutečnosti jde o přemýšlivého muže, který sice mnohých svých životních rozhodnutí lituje, ale zároveň je odhodlaný užívat si podzim svého života plnými doušky bez ohledu na často odmítavý postoj svého nejbližšího okolí.Intimní, laskavý, jemně melancholický, ale zároveň pozitivně laděný příběh, jemuž nechybí spád, černý humor a mnohé nezapomenutelné situace a postavy. Cesare, který čtenáře příběhem provází coby vypravěč, je i přes své nedostatky nadmíru sympatickým protagonistou, jemuž se na jeho cestě za štěstím nedá nefandit. Jeho život jako by byl životem kohokoliv z nás, a proto jeho vyprávění působí tak uvěřitelně a aktuálně.


Z italského originálu La tentazione di essere felici přeložila Magdalena Žáčková

 

Vydalo nakladatelství Vyšehrad roku 2019 ve společnosti Albatros Media a.s.

 

www.ivysehrad.cz

www.albatrosmedia.cz

 

Lorenzo Marone (1974) je oblíbený italský autor, který má na svém kontě již několik knih. Zanechal profese právníka, aby se mohl plně věnovat svým příběhům. Za knihu Pokušení být šťastní obdržel tyto ceny: Premio Stresa 2015, Premio Scrivere per amore 2015, Premio Caffè corretto città di Cave 2016.

 

red:fel/zdroj:TZ-Linda Haburová

 © 2019 Celebrity za plentou Praha