Festival Febiofest vyráží do regionů

Festival Febiofest vyráží do regionů

Po devíti velmi nabitých dnech v Praze se na začátku dubna vydává druhý největší filmový festival v zemi v rámci „ozvěn Febiofestu“ do dalších 14 měst po celé České republice. V pondělí 1. dubna startuje v Českých Budějovicích, ve čtvrtek 18. dubna slavnostně zakončí svou pouť ve Zlíně


Festival nabídne v každém regionu různorodý program tak, jak jej sestavilo programové oddělení spolu s místními provozovateli kin. Nejoblíbenějšími filmy festivalu v regionech jsou snímky pro děti a mládež Mirai, dívka z budoucnosti, dobrodružný animovaný film z Japonska, letos nominovaný na Oscara, nebo rodinný dobrodružný film Mia a bílý lev odehrávající se v jižní Africe o nerozlučném přátelství malé dívky a vzácného bílého lva.

Oblíbeným snímkem je také životopisné drama Zrodila se Astrid o švédské autorce dětských knih jako jsou Děti z Bullerbynu nebo Pipi Dlouhá punčocha Astrid Lindrenové. Biografický snímek přibližuje legendární švédskou spisovatelku také jako průkopnici emancipace, začínající umělkyni a později i jako matku. Další zajímavou ženu divákům představí dokumentární film Westwood: Punk, Icon, Activist o známé módní návrhářce Vivienne Westwood, která stála u zrodu punkového hnutí a už 40 let redefinuje britskou módu. Jde o důvěrnou poctu jedné z největších současných módních ikon.

Velmi oblíbeným dokumentem je také Free Solo, Oscarem oceněný snímek amerických tvůrců Jimmyho China a Elizabeth Chai Vasarhelyi, který představí výjimečného sportovce Alexe Honnolda. Jde o prvního člověka, který sám a bez jakéhokoli jištění zdolal devět set metrů vysokou skalní stěnu El Capitan v Yosemitském údolí. Febiofest navazuje na loňskou spolupráci se společností Channels v zastoupení National Geographic ČR a tento výjimečný film uvádí zdarma.

Jedinečnou příležitost pak budou mít města, ve kterých bude promítán dokumentární snímek režiséra Pána prstenů Petera Jacksona Nikdy nezestárnou. Jde o unikátní dokument ukazující filmový materiál z první světové války upravený moderní technologií do dechberoucího záznamu, který u nás nepůjde do distribuce.

V regionech se také často objeví nové snímky, které přijeli představit sami tvůrci na pražskou část festivalu. V několika městech tak bude promítáno komediální drama francouzského herce a režiséra Louise Garrela Věrní nevěrní, které mělo na festivalu velký ohlas. Z Německa zase přijel představit svoje životopisné drama o slavném fotbalistovi Bertu Trautmannovi Brankář režisér Marcus H. Rosenmüller.

V několika městech pak bude uveden také vítězný film soutěžní sekce Nová Evropa s názvem Ostrým nožem režiséra Teodora Kuhna, který například do Mikulova přijede uvést osobně sám režisér. Slovenské drama inspirované skutečným příběhem vraždy studenta neonacisty rozvířilo na Slovensku mnoho diskuzí.

V Českých Budějovicích si zase vyzkoušejí koncept Culinary Cinema, kdy bude po projekci snímku Albert Adrià, génius v kuchyni na programu večeře se čtyřchodovým menu šéfkuchaře Davida Bartáčka.

Ve Zlíně uvede v rámci doprovodného programu svůj nový dokumentární snímek Jaroslav Kučera Zblízka o jednom z nejvýraznějších českých kameramanů a spolupracovníků režisérky Věry Chytilové jeho režisér Jakub Felcman. Festival Febiofest ve Zlíně zakončí poslední projekcí životopisné drama o komediální dvojici Stan Laurel a Oliver Hardy režiséra Jon S. Bairda Stan a Ollie.

Festival probíhá od 1. dubna do 18. dubna v těchto městech:

České Budějovice 1. – 3. 4. Malá scéna DK Metropol

Hradec Králové 2. – 4. 4. CineStar

Plzeň 2. – 4. 4. Depo2015

Beroun 3. – 5. 4. Kino Beroun

Jihlava 5. – 7. 4. Kino Dukla

Ostrava 8. – 10. 4. Kino Art

Mikulov 9. 4. – 11. 4. Městské kino Mikulov

Kladno 10. – 12. 4. Kino Hutník

Liberec 11. – 13. 4. Kino Varšava

Děčín 12. – 14. 4. Kino Sněžník

Olomouc 15. – 16. 4. Kino Metropol

Uherské Hradiště 16. – 18. 4. Kino Hvězda

Chomutov 17. – 18. 4. Kino Svět

Zlín 16. – 18. 4. Golden Apple Cinema

Slavnostní zakončení proběhne 18. dubna v Golden Apple Cinema ve Zlíně.

Konkrétní program je k dohledání na webu festivalu či jednotlivých kin.

 

red:fel/zdroj:TZ-Gábina Vágner© 2019 Celebrity za plentou Praha