Letošní ročník MFF Praha – Febiofest přiveze do Prahy hned několik světoznámých jmen
21. března jej na slavnostním zahájení otevře hvězda amerického filmu, herec známý především z kultovního snímku Bezstarostná jízda Peter Fonda. K filmu napsal scénář a zahrál si zároveň hlavní roli po boku Dennise Hoppera a Jacka Nicholsona. Držitel dvou Zlatých globů převezme na Febiofestu cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii.
Program Petera Fondy zahrne Bezstarostnou jízdu i jeho masterclass
Do Prahy přijíždí devětasedmdesátiletý Peter Fonda hned na začátku festivalu. Během svého pobytu zde představí nejen jeden z filmů, jenž odstartoval novou hollywoodskou éru v uvolněných 60. letech a za jehož scénář získal nominaci na Oscara - Bezstarostnou jízdu, ale diváci budou moci v rámci Febiofestu zhlédnout například i snímek Vězeňské blues z roku 1977, romantické drama o zákulisí country scény, či drama Uleeovo zlato (1997), které mu přineslo Zlatý glóbus a nominaci na Oscara. Fanoušci budou mít možnost také navštívit veřejnosti přístupnou masterclass s Peterem Fondou, která proběhne v pátek 22. 3.
Kromě Fondy letos cenu Kristián převezme také dánský oscarový režisér Bille August a česká herečka Jiřina Bohdalová. Peteru Fondovi a Jiřině Bohdalové bude cena předána na slavnostním zahájení festivalu, Bille Augustovi na zakončení.
Francouzský herec Louis Garrel jako režisér
Dalším nepřehlédnutelným hostem Febiofestu bude francouzský herec a režisér Louis Garrel. Pětatřicetiletý držitel ceny César za výkon ve filmu Pravidelní milenci přiváží na festival svůj nejnovější režisérský počin s názvem Věrní nevěrní. Ve filmu ztvárnil zároveň hlavní roli a do rolí svých partnerek obsadil Laetitiu Castu a Lily-Rose Depp. Modelka a herečka Laetitia Casta, která je také jeho manželkou, by měla Garrela doprovázet i na Febiofestu. Kromě zmíněné Garrelovy novinky, jež bude do českých kin uvedena 4. dubna společností Film Europe, nabídne festival i jeho režisérskou prvotinu Dva přátelé (2015) a jako mladého herce si ho připomene ve snímku Bernarda Bertolucciho Snílci (2003).
Festival zahájí Gentleman s pistolí s Robertem Redfordem a zakončí Laurel a Hardy
Letošní ročník Febiofestu zahájí nejnovější snímek herecké legendy Roberta Redforda s názvem Gentleman s pistolí. Biografické drama režiséra Davida Loweryho vycházející ze skutečných událostí představí jednoho z nejuznávanějších herců posledních desetiletí jako zloděje a specialistu na útěky z vězení, jež mu vynesly obdiv veřejnosti. Jak sám Redford prohlásil, jde o jeho poslední roli před odchodem do důchodu.
Zakončovacím filmem festivalu bude životopisné drama vycházející z osudů slavného komediálního dua Stan Laurel a Oliver Hardy. Snímek odhaluje nepříliš známé okolnosti jejich profesního rozkolu a konec mnohaletého přátelství, jež se snaží zachránit společným poválečným divadelním turné po Anglii. Film Jona S. Bairda Stan a Ollie v podání Steva Coogana a Johna C. Reillyho budou moci zhlédnout poslední dva festivalové dny také diváci.
Sekce Centropa přiveze další zajímavé hosty
Nejnovější českou koprodukční tvorbu letos zastoupí na festivalu šest snímků. Ve spolupráci se Slovenskem vznikl film inspirovaný skutečným kriminálním případem z roku 2005 Ostrým nožem debutujícího režiséra Teodora Kuhna, který zároveň soutěží v sekci Nová Evropa. Film přijede představit režisér spolu s uměleckou delegací. Debut o punkovém životě Punk je hned! režiséra Juraje Šlauky festival uvádí v premiéře, kterou představí sám režisér. I svůj režijní debut Humorista, ruské drama o životě prominentního sovětského stand-up komika, představí režisér Michail Idov, stejně jako drama známého polského režiséra Jana Jakuba Kolskiho Milost vyprávějící příběh o odvaze rodičů na pozadí dramatických událostí poválečného Polska. Delegaci bude mít také rumunské drama Nicolae Constantina Tanase Panna a orel či česko-izraelský koprodukční povídkový film Problémy prvního světa režisérů Elada Keidana, Jakuba Felcmana, Anny Kopecké a Jana Hechta.
Kvalitní televizní tvorba výjimečně na plátnech kin
Díky stále se zvyšující kvalitě televizní seriálové tvorby si některé z titulů zaslouží i velké plátno kina. A proto bude na festivalu možné vidět v předpremiéře nejnovější seriálové produkce jako je například třídílná minisérie Vodník režiséra Viktora Tauše. Klára Melíšková, Miroslav Krobot, Stanislav Majer, Václav Neužil, Zuzana Stivínová, Lenka Krobotová a další se objeví v této předposlední řadě televizní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější Trojice na České televizi. Febiofest představí také šestidílný komediální seriál režisérů Jana Prušinovského a Vladimíra Škultétyho Všechno je jinak o třech lidech v reklamní agentuře. Kryštof Hádek, Eliška Křenková a Jan Strejcovský budou hlavními hrdiny nového sitcomu internetové televize Mall.tv. Svou tvorbu na festival přijdou představit delegace s herci a tvůrci.
Deset debutantů v soutěžní Nové Evropě
Jediná soutěžní sekce festivalu letos představí deset ambiciózních snímků nastupujících evropských filmařů. Snímek Banditi hledající mámu srbského režiséra Kosty Ristiće sleduje čtyři sourozence poté, co se nedobrovolně stanou bezdomovci. Rakušan Sebastian Brauneis přiveze mysteriózní snímek o lidské psychice s názvem Čaroděj. Steve Krikris z Řecka nabídne život číšníka ze staré školy v neo-noirovém duchu ve filmu Číšník. Meditativní drama natočené s neherci z brazilského kmene Mrtví a ti druzí nabízí João Salaviza a Renée Nader Messora z Portugalska a Brazílie. Lotyšsko zastupuje retro kriminální komedie z dob socialismu Nadace kriminální excelence režiséra Oskarse Rupenheitse. Švédský Pan Dort Filipa Hammara a Fredrika Wikingssona diváky zavede do nejnudnějšího města Švédska, které se pokouší zvrátit svou pověst. Skotská herečka Karen Gillan natočila snímek Party začíná jako scénáristka, režisérka i herečka v hlavní roli. Dánský snímek Prázdniny režisérky Isabelly Eklöf o mafiánovi a jeho přítelkyni je studií násilí a ponížení, které muži páchají na ženách. Vem, nebo nech být, snímek o vztahu otce k právě narozené dceři přiváží lotyšská režisérka Liina Trishkina-Vanhatalo. Posledním soutěžním filmem je již zmíněné česko-slovenské koprodukční drama Teodora Kuhna Ostrým nožem.O vítězi této sekce rozhodne porota složená ze třiatřiceti filmových fanoušků, které vybírá prezident festivalu Fero Fenič. Předsedou této poroty se pro letošní rok stane světoznámý fotograf Jan Saudek. Vítěz získá cenu Grand Prix s finanční odměnou ve výši 5 000 eur.
Sekce Masters letos skóruje především na francouzském poli
I letos festival představí v sekci Masters deset nových filmů významných světových tvůrců. Nejpočetnější zastoupení má Francie - čtyři filmy, i když tři z nich vznikly v anglickém jazyce. Se svými snímky High Life (hrají Robert Pattinson, Juliette Binoche) a Sisters Brothers (hrají Joaquin Phoenix, John C. Reilly, Jake Gyllenhaal) se poprvé do tvorby v anglickém jazyce a s americkými herci pustili režiséři Claire Denis a Jacques Audiard. Naopak do Francie se vydal natočit snímek U brány věčnosti, s Willemem Dafoem v roli Vincenta van Gogha, americký režisér Julian Schnabel. Jediným, kdo zůstal věrný zemi a jazyku je Olivier Assayas s typicky francouzskou zábavnou konverzační komedií Non-Fiction.
V Made in USA převažují ženské hrdinky
Sekce Made in USA je na 26. ročníku Febiofestu opětovně věnována americkým nezávislým filmařům, menším a odvážnějším filmovým produkcím, kterým jde o autorskou výpověď, svébytnou režii a osobitý pohled na jejich dramatické či komediální hrdiny. V letošním roce – snad příznačně – převažují ve filmových dílech především ženské hrdinky. V Básníkovi ze školky (Sara Colengelo) je to ambiciózní učitelka v podání Maggie Gyllenhaal, ve druhém celovečerním filmu Bradyho Corbeta s názvem Vox Lux sledujeme kariéru popové zpěvačky, kterou hraje Natalie Portman. A nebo je hlavní postavou služka z konce 19. století
v životopisném snímku Lizzie (režie Craig William Macneill), kde excelují Kristen Stewart a Chloë Sevigny.
Soutěž I ty jsi filmařem! s rekordní účastí
Festivalová soutěž pro filmové nadšence I ty jsi filmařem letos zaznamenala opravdu rekordní počet soutěžících. Jde o amatérskou soutěž téměř bez omezení, a letos navíc byla možnost soutěžit hned ve dvou kategoriích – jednotlivci a školní týmy. Tématem sedmého ročníku soutěže bylo šíření falešných a poplašných zpráv na internetu – fake news, hoax. Krátký film či video natočila téměř stovka týmů a jednotlivců. Vítězové budou vyhlášení na slavnostním zakončení Febiofestu 28. března v CineStar Anděl. Vítěz kategorie jednotlivec získá 20 000 Kč, mobilní telefon a voucher do O2 Videotéky, vítězové kategorie školní tým pak finanční dar v hodnotě 30 000 Kč a vstupenky na festival. Partnerem soutěže je společnost O2 Czech Republic.
Návštěvou filmů můžete podpořit Národní filmové muzeum NaFilM
V rámci letošního ročníku festivalu mohou diváci podpořit rozvoj Národního filmového muzea NaFilM, za nímž stojí trojice Adéla Mrázová, Terezie Křížkovská a Jakub Jiřiště. Než se tomuto muzeu podařilo najít stabilní zázemí v historické budově Mozarteum architekta Jana Kotěry, putovalo po Praze s dočasnými výstavami. V současné době přibližuje návštěvníkům fascinující svět filmu stálá interaktivní expozice, která nabízí výjimečné zážitky dětem i dospělým. Návštěvníci si zde mohou vyzkoušet virtuální realitu, vytvořit si vlastní zvukovou nahrávku, nebo se třeba na chvíli stát promítačem laterny magiky.Návštěvou projekcí těchto filmů se zvýšeným vstupným diváci podpoří rozvoj Národního filmového muzea NaFilM – Špatná pověst (Kevin Kerslake), Andílek (Luis Ortega), Bílá vrána (Ralph Fiennes), Ničitelka (Karyn Kusama), Zemětřesení (John Andreas Andersen).
Tiskový servis:
Gabriela Vágner, t: +420 602 789 242, vagner@febiofest.cz
Tereza Jiravová, t: +420 603 828 429, jiravova@febiofest.cz
red:fel/foto:czppraha/zdroj:TZ-Gabriela Vagner