Kursk

Kursk

Scénář k filmu Kursk napsal Robert Rodat, který byl nominován na Oscara a Zlatý Globus za scénář k filmu Zachraňte vojína Ryana. Režie se ujal talentovaný dánský režisér Thomas Vinterberg, který na sebe upozornil romantickým příběhem Daleko od hlučícího davu a hlavně dramatem Hon, za které si vysloužil nominaci na Oscara, Zlatý Globus a cenu Bafta pro nejlepší zahraniční film. Hlavní role ztvárnili Matthias Schoenaerts (Rudá volavka), Colin Firth (Kingsman: Tajná služba a Zlatý kruh), Léa Seydoux (Grandhotel Budapešť)  a Max von Sydow (Prokletý ostrov).


Synopse:Film vypráví o skutečné katastrofické události, ke které došlo v roce 2000 na palubě jaderné ponorky K-141 Kursk.155 metrů dlouhá jaderná ponorka K-141 Kursk je „nepotopitelnou“ pýchou Severního loďstva ruského válečného námořnictva. Během námořního cvičení v srpnu 2000 se na palubě nachází 118 členů posádky.12. srpna otřesou trupem Kursku mohutné exploze, které plavidlo pošlou do hloubky 108 m, na dno arktických vod Barentsova moře.Začíná zoufalý boj s časem. Pro námořníky. Pro jejich rodiny. Záchranou operaci komplikuje zchátralé vybavení a odmítavý postoj ruské vlády přijmout zahraniční pomoc…

Trailer ke zhlédnutí  zde https://www.youtube.com/watch?v=5wc9h5bVj7E

Tragédie na K-141 Kursk - Jaderná ponorka Kursk poprvé vyplula v roce 1994. Byla dvakrát větší než jumbo jet a delší než dvě fotbalová hřiště. S rozměry 155 m na délku a čtyřmi podlažími se jednalo o jednu z největších útočných ponorek, která byla kdy zkonstruována. O plavidlech tohoto typu se tvrdilo, že jsou díky dvojitému trupu „nepotopitelná“. 10. srpna 2000 zahájila námořní cvičení. Toho se zúčastnilo 30 lodí a 3 ponorky. O dva dny později, 12. srpna, došlo na Kursku k tak silným výbuchům, že je zaznamenaly seizmografy na Aljašce. Exploze poslaly ponorku na dno Barentsova moře. Nejméně 23 ze 118 námořníků na palubě výbuchy přežilo. Záchranné akce Rusů byly neúspěšné kvůli zastaralému a špatně fungujícímu vybavení. Pomoc, kterou nabídli Spojené státy a Velká Británie byla odmítnuta. Teprve 16. srpna Rusko oficiálně požádalo britskou a norskou vládu o pomoc. Záchranná loď vyslaná z Norska 17. srpna dorazila na místo 19. srpna. Britští potápěči se dostali k nouzovému průlezu ponorky v neděli 20. srpna. Zjistili, že je zaplavené vodou.

Novinář Robert Moore napsal o katastrofě knihu Čas umírání (A Time to Die: The Untold Story of the Kursk Tragedy), která byla v češtině vydána v roce 2003.

Z knihy na plátno -Silný příběh Kursku zaujal scenáristu Roberta Rodata (nominace na Oscara za scénář k filmu Zachraňte vojína Ryana). Rozhodl se adaptovat Mooreovo faktografické drama pro velké plátno. Rodatovi se podařilo ke spolupráci získat kapitána Davida Russella, který sloužil v Britském královském námořnictvu a v roce 2000 vedl záchrannou misi ke Kursku. Russell také pomáhal Mooreovi při vzniku knihy a u natáčení filmu působil jako konzultant. Ve filmu je jednou z hlavních postav a ztvárnil ho britský herec Colin Firth (v roce 2011 získal Oscara za hlavní mužský herecký výkon ve filmu Králova řeč).„Film se drží knihy velmi věrně a popisuje události tak, jak jsem je zažil,“ říká David Russell. „Samozřejmě hlavní události a fakta jsou poměrně známá. Nejedná se však o dokumentární film, takže si režisér mohl dovolit trochu svobody při vyprávění. Ale je to natočené v duchu knihy. A kniha je velmi věrná skutečným událostem.“

Pohled režiséra - „O tragédii na ponorce Kursk jsem měl pouze velmi povrchní znalosti,“ vzpomíná režisér Thomas Vinterberg. „Ale jedna informace ze zpráv ve mně zůstala. To klepání na stěnu Kursku… to zoufalé volání o pomoc.“Thomas Vinterberg založil společně s Larsem von Trierem, Kristianem Levringem a Soren Kragh-Jacobsenem filmařské hnutí Dogme 95, ze kterého se vyvinulo významné postmoderní hnutí dánského a evropského filmu. Hlavním prvkem je soustředění se na příběh a herectví. Jeho cílem je návrat k jednoduchosti filmu, zbavení se efektů a produkčních úprav.Thomas Vinterberg natočil například kritiky ceněné filmy Rodinná oslava (Festen / Celebration, 1998) či Hon (Jagten / The Hunt, 2012). Vždy si své projekty pečlivě vybírá a podílí se na scénářích.„S tímhle filmem to ale bylo jiné. Oslovil mě herec Matthias Schoenaerts, se kterým jsem pracoval na filmu Daleko od hlučícího davu (Far from the Madding Crowd, 2015). „Požádal mě, zda bych si přečetl scénář k filmu, kde má hrát hlavní roli. Scénář Roberta Rodata byl naprosto dokonalý,“ pokračuje Vinterberg. „Obsahoval tu naléhavost, když nám dochází čas. Navíc příběh mísí politická témata s milostným příběhem. Ale pro mě to byla především možnost mluvit o statečnosti a loučení lidí, kteří věděli, že se blíží konec. Jakmile jsem si scénář přečetl, neváhal jsem. Samozřejmě nikdo neví, co přesně se dělo. Jen to, že všichni zemřeli. Takže jsme najali co nejvíce odborníků. Nicméně pro dramatičnost příběhu jsme museli dělat i změny. Například hlavní postava ve skutečnosti neměla děti. V našem filmu má dítě a druhé je na cestě. Chtěli jsme vytvořit portrét, který by reprezentoval všechny vojáky z Kursku a 71 dětí, které se staly sirotky. S Bobem Rodatem jsme na úpravách scénáře pracovali více než rok.“

Produkce - Produkce filmu se ujala EuropaCorp. Luc Besson svěřil film na starost zkušenému producentovi Arielu Zeitounovi (Případ Sloane, Colombiana, Sexy Pistols), který má zároveň režisérské zkušenosti. „Projekt Kursk byl nějakou dobu u ledu. Když mu dal Luc Besson konečně zelenou, požádal jsem ho, aby mi svěřil dohled nad produkcí. Původně se předpokládalo, že velkou část obsazení budou tvořit američtí herci. Z evropských herců už jsme měli Colina Firtha a Matthiase Schoenaertse. Když jsme si nad výběrem dalších herců sedli s Lucem Bessonem a Thomasem Vinterbergem, shodli jsme se, že Kursk vnímáme jako evropský film. Takže bychom měli angažovat ty nejlepší evropské herce, které dokážeme pro film získat. Nabídku na hlavní ženskou roli dostala francouzská herečka Léa Seydoux. A tím vše začalo,“ vypráví Zeitoun.„Po prokukční stránce se jednalo o velmi náročný a drahý projekt,“ pokračuje Zeitoun. „Velkou technickou výzvou byla stavba ponorky, kterou bychom mohli ponořit do vody s herci i štábem. Myslím, že to byl nejtěžší, ale zároveň nejzajímavější film, který jsem kdy produkoval.“

Základní rozdělení postav - Příběh filmu je vyprávěn ze tří odlišných pohledů – z vojenského, z pohledu vládních úřadů a z úhlu civilistů. Část děje se točí kolem svatby jednoho ze členů posádky, což nás uvede do životů námořníků. Druhá část popisuje samotnou katastrofu na Kursku a záchranou operaci vedenou Britským královským námořnictvem. Třetí část ukazuje strašné následky.

Posádka a rodiny - Hlavní postavou filmu je jednoznačně Mikhail Averin, velící důstojník na Kursku pro oddělení 7, kterého hraje talentovaný belgický herec Matthias Schoenaerts (Rudá volavka, Daleko od hlučícího davu, Dánská dívka). „Mikhail je pro svou posádku vůdce, ochránce a v podstatě duchovní otec,“ poznamenává Schoenaerts. „Je velmi zkušený, ale on a jeho posádka nebyli na misi více než 10 let. Takže pro všechny je tohle vojenské cvičení velmi vzrušující. Kursk byl symbolem ruského námořnictva. Představoval tu největší chloubu severní flotily. Všichni muži byli profesionálové a svou práci brali velmi vážně. Při představě, že budou na palubě právě téhle ponorky, jsou nadšení jak děti. Ale s výbuchy se všechno změní.“Do role Mikhailovy manželky Tanyi byla obsazena francouzská herečka Léa Seydoux (nominace na Césara za role ve filmech Život Adèle, Sbohem, královno). „Když jsem se poprvé ohledně mé účasti na filmu setkala s Thomasem Vinterbergem, byla jsem těhotná,“ vzpomíná Seydoux. „Když mě Thomas uviděl, napadlo ho, že by bylo působivé, kdyby Tanya byla těhotná. Je manželka, matka, vede prostý život. A najednou se její svět úplně rozpadne. Ostatní ženy a vesničani spojí síly a vyzývají ruské orgány k činnosti. Tanya se stává jejich vůdcem, mobilizuje je, zoufale se snaží vyvíjet tlak na příslušná místa,“ pokračuje Seydoux. „Thomas je skvělý režisér a scénář byl brilantně napsaný, takže jsem byla nadšená, že v tomhle filmu můžu hrát. Zároveň jsem ale mělastrach. Když pracujete na filmu, který je založen na skutečnosti, hrajete skutečného člověka, což je svým způsobem děsivé. Byla jsem svou rolí doslova posedlá. Postava Tanyi je pro příběh velmi důležitá.“

Důstojníci - Na vojenské straně je admirál Gruzinsky, ruský důstojník, který velel námořnímu cvičení. Ztvárnil ho rakouský herec Peter Simonischek (Toni Erdmann). „Gruzinsky je téměř hrdina,“ říká Simonischek. „Jeho kariéra je v ohrožení, protože se cítí zodpovědný za muže, kteří jsou uvězněni pouhých 100 metrů pod hladinou. Ale není mu dovoleno je zachránit. Takže přijde o své prýmky. Přijde o práci.“Britským protějškem Gruzinskyho je komodor David Russell z královského námořnictva, který srdečně nabídl Gruzinskymu svou pomoc a dělal vše, co bylo v jeho silách, aby námořníky zachránil.„David Russell byl velitelem britské strany a snažil se přispět k záchraně námořníků,“ uvádí Colin Firth. „Když došlo ke katastrově, sloužil v Northwoodu. Jako každý sledoval od začátku průběh ruského námořního cvičení. Pak se objevily zprávy o seismických otřesech. Byly značné. Hodně ho zajímalo, co otřesy způsobilo.“Firth úzce spolupracoval se skutečným Davidem Russellem, který na filmu pracoval jako konzultant. „S Thomasem Vinterbergem jsme se s Davidem Russellem setkali už před natáčením,“ vzpomíná Firth. „Strávili jsme spolu pět hodin. Nevěděl jsem, co mám očekávat. Vždy, když se setkám s vysoce postaveným členem armády, si pomyslím: Jsem jenom herec. Předstírám. Nikdy jsem nic ve skutečnosti neudělal. Tenhle chlap byl u celé akce. Velel bitevním lodím a ponorkám. To, co dělám já je přinejmenším nezajímavé. Ale David byl velmi otevřený a uvolněný. Velmi nám pomohl. Mít jeho jako zdroj informací bylo nedocenitelné. Další přípravu jsem díky rozhovorům s Davidem nepotřeboval. Neuvidíte mě v akci obsluhovat stroje nebo dělat něco technického. Jen jsem se musel naučit o technických věcech mluvit. Nesmělo to znít, že netuším o čem je řeč. Už jen Davidova přítomnost byla pro mě uklidňující. Pokud jsem byl v něčem nepřesný, David mi to řekl. Mít na place člověka, který tu událost zažil bylo pro mě velmi emocionální. Já jen předstíral. Ale jeho přítomnost mi stále připomínala, že tohle se někomu stalo.“

Ruská strana - Ve scénáři není zahrnuta přítomnost ruské vlády. Je to z toho důvodu, že v době katastrofy na Kursku byl čerstvě zvolený prezident Vladimir Putin na dovolené v letním sídle u Černého moře. Ruskou vládní účast tak ve filmu zobrazuje admirál Petrenko. Tuto roli ztvárnil jeden z nejlepších herců, Max von Sydow.„Max je můj skandinávský kolega a je skutečná herecká legenda,“ říká Thomas Vinterberg. „Max pochází ze Švédska a já měl tu čest vidět většinu jeho filmů.A že jich natočil hodně. Vždycky mě jeho herecký um přitahoval, jeho charakteristický výraz, jeho hořící nitro. A navíc ho mám rád. Takže mě bavila myšlenka, že roli antagonisty Petrenka bude hrát někdo, koho mám rád.“

Režisérova vize - „Když točíte film, který se odehrává v neanglicky mluvící zemi a ve filmu najednou všichni mluví anglicky, musíte si najít jiný způsob, jak být pravdivý,“ vysvětluje Vinterberg. „Bylo pro mě velmi důležité, aby byl film věrohodný. Hlavní byla velkolepost a věrohodnost. Máme tu obrovskou ponorku a velkou katastrovu. Pro mě je každá postava v tomto filmu skutečná osoba,“ pokračuje Vinterberg. „Každou z těch postav jsem se rozhodl respektovat a chránit. Dokonce, i když dělá nesprávná rozhodnutí. Admirál Petrenko se rozhodl ty námořníky nezachránit. Neudělal to, protože čelil dilematu. Byl zodpovědný za ruskou flotilu a případná vojenská tajemství. To je jeho práce. A tohle se rozhodl upřednostnit před životy námořníků. Myslím, že to bylo špatné rozhodnutí, ale i on je postava, za kterou bojuji. Každá osoba má důvod pro to, co dělá.“„Na Thomasovi Vinterbergovi se mi líbí jedna věc,“ doplňuje Matthias Schoenaerts. „Nedémonizuje žádnou ze zúčastněných stran. Neoznačuje určitou vládu za zlou. Hledá lidskost i tam, kde ji nevidíme. Proto myslím, že byl na post režiséra tohohle filmu správnou volbou. Tenhle film není o dobru a zlu. Někdy nelze jedno od druhého snadno odlišit.„Tentokrát se Thomas nepodílel na psaní scénáře, jak bývá jeho zvykem,“ přiznává Zeitoun. „Ale byl hodně zapojen do předprodukce. Přinesl spoustu nápadů a myšlenek. Jeho vztah se scenáristou a herci je neskutečně otevřený. Nikdy jsem ho neviděl naštvaného. Vysvětluje, ptá se, navrhuje, má otázky. Prostě se zapojuje do všeho. To je jeho způsob práce. Ke scénáři měl velkou úctu. Pokud nebyl se scénou naprosto spokojený, zavolal Robertu Rodatovi a detailně s ním vše probral. A protože Robert byl v době natáčení v USA a my v Evropě, tak i když jsme potřebovali natáčet, Thomas zavelel čekat. Vždy chtěl danou část filmu s Robertem konzultovat. Mohl natočit film o námořnících na dně moře nebo film o boji mezi hlavními západními mocnostmi a Ruskem. Ale takový film Thomas natočit nechtěl.“

Tvůrčí tým a natáčení - Vinterberg získal pro svůj projekt dva ze svých dlouhodobých spolupracovníků. Za kameru se postavil Anthony Dod Mantle a střih dostala na starosti Valdís Óskarsdóttir. S oběma spolupracoval na všech svých filmech od psychologického dramatu Rodinná oslava včetně. Vedoucím výpravy se stal Thierry Flamand, který svůj um prokázal u filmů Purpurové řeky (2000), Kráska a zvíře (2014) či Až na dno (2017). „Thierry je excentrik, má velkou vizuální fantazii a je technicky zdatný,“ říká Dod Mantle. „A navíc nám byl schopný dodat kvalitní ponorku, což bylo skvělé.“„Práce na tomhle filmu pro mě byla opravdovou výzvou,“ připouští Vinterberg. „Nejsem ten typ chlápka, co umí dělat výbuchy a tak podobně. Takže jsem se považoval za malýho kluka v obchodě, který se snaží zjistit, co a jak udělat. Obklopil jsem se těmi nejlepšími možnými lidmi, kteří mě podporovali. Snažili jsme se pracovat jednoduše. Třeba – museli jsme naplnit místnost vodou, ale místo toho jsme postavili pokoj a potopili ho do bazénu.“„Scénář byl po vizuální stránce hodně vzrušující,“ připomíná Dod Mantle. „Ale není to akční film, je to drama. A v dramatu je Thomas nejlepší. Jen, když jsem četl scénář, říkal jsem si, že bude zábava to točit. Netušil jsem, jak moc to bude fyzicky náročné.“Nejdůležitější částí bylo vyrobit ve studiu prostor ponorky Kursk, konkrétně oddělení 9, kde byla uvězněna posádka. „Oddělení 9 byla v podstatě nádrž, kterou jsme mohli naklánět, abychom mohli regulovat množství vody,“ vypráví Dod Mantle. „I bez kabelů jsem mohl celý prostor zhora bezpečně nasvítit. Samozřejmě jsme měli i podvodní osvětlení. Pro film jsme postavili i ostatní oddělení ponorky, včetně únikových tunelů.Filmový konzultant, komodor David Russell potvrzuje autenticitu prostoru, který štáb vyrobil. „Šel jsem do filmového studia poblíž Antwerp, kde štáb v podstatě zreplikoval ponorku. Nikdy mě nenapadlo, že to může vypadat tak realisticky. Vytvořili také model z ponorky LR5, který použili. Takže to bylo velmi působivé.“ „Film se natáčel na několika místech,“ říká producent Zeitoun. „Většina se natočila v Belgii, ve studiích AED v Antwerpách. Několik týdnů jsme natáčeli ve Francii, hlavně na francouzských vojenských základnách. Francouzské námořnictvo bylo velmi vstřícné. Díky lodím, které nám zapůjčili a s pomocí triků jsme vytvořili ruské lodě, a to rovnou celou flotilu. V polovině filmu dojdou námořníkům v ponorce kyslíkové náplně. Mikhail a jeden dobrovolník se rozhodnou vydat do sousedního oddělení, které je zcela zatopené ledovou vodou, aby našli další kyslíkové zásobníky. Celá scéna je točená v jednom nepřetržitém záběru. Bylo zdánlivě nekonečné celou dobu s herci plavat pod vodou.“„Když jsem o filmu ze začátku přemýšlel, chtěl jsem co nejvíc z něj natáčet v dlouhých záběrech. Ale nakonec jsem tuhle myšlenku opustil a dlouhý záběr použil právě u téhle scény,“ říká Vinterberg. „To posílilo při sledování pocit, že musíte plavat pod vodou velmi dlouho bez možnosti nádechu. Ta scéna má bez střihu přes 3 minuty. Naštěstí jsme měli k dispozici herce, který dokázal zůstat pod vodou 4 minuty. Dokud jsem to neviděl, považoval jsem to za nemožné.“Štáb natáčel několik scén také ve skutečné ponorce Le Redoutable, která se nachází v námořním muzeu v Cherbourg-Octeville ve Francii.

Hotový film - Přestože je příběh založen na skutečné události, Kursk je filmovým dramatem. Vypráví příběh mužů a žen bojujících s přírodou a vládami a snaží se přežít. Pokud jde o samotnou katastrofu, stále existuje několik verzí toho, co se opravdu v roce 2000 stalo a proč. To, že byl konzultantem na natáčení komodor David Russell z královského námořnictva, dává filmu svoji pravdu. Je jedním z lidí, který byl účastníkem celé události i ve skutečnosti.„Doufám, že je to pravda,“ říká Russell. „Považuji to za důležité. Bylo to důležité i pro Roberta Moora, který o této tragédii napsal knihu. Když jsem se na filmu podílel, věděl jsem, že netočíme dokument, ale uměleckou interpretaci té události. Vidět jednotlivé scény pro mě bylo neskutečné. Vrátily se mi skutečné pocity zoufalství, že jsme nebyli schopni zachránit nikoho. Strašné jsou mé pocity smutku vůči všem těm rodinám. Film je věrný pravdě v klíčových událostech toho incidentu,“ pokračuje Russell. „Zobrazuje frustraci, kterou jsme cítili. Zobrazuje politické napětí. Proč Rusové nechtěli od nikoho pomoci dříve? Existuje spousta důvodů, proč to tak bylo. Ale Thomas a celý štáb natočili film, který vypráví důležitý příběh velmi autentickým a věrohodným způsobem. S obrovským množstvím emocí. A v tomto smyslu, je to myslím nádherný film.

red:fel:zdroj:TZ-Jana Šafářová



Fotogalerie

10334 10335 10336 10337

© 2024 Celebrity za plentou Praha