VŠENĚCKO, OZVI MĚ! Divadlo DISK uvede v listopadu Rozhovory s astronauty

VŠENĚCKO, OZVI MĚ! Divadlo DISK uvede v listopadu Rozhovory s astronauty

Všeněcko. Čtyři matky, čtyři děti, čtyři holky z východu. Každý může kdykoli cokoli říci, je možné, že ne všichni všemu hned porozumí. V houštině všeněckého textu si člověk chvílemi připadá jako cizinec ve vlastní zemi. Hra o ženách, jejichž sny o západě naráží na realitu života holek pro všechno, o jejich multifunkčních zaměstnavatelkách, na které je toho prostě moc, a o manželích vznášejících se na oběžné dráze. A kdo se pak stará o děti?


Studenti čtvrtého ročníku Katedry činoherního divadla se chystají na svou třetí absolventskou inscenaci. Tentokrát to budou Rozhovory s astronauty Felicie Zeller v režii Zuzany Burianové. Premiéra se uskuteční 16. listopadu.

Postdramatická groteska německé dramatičky Felicie Zeller v překladu Zuzany Augustové kriticky nahlíží na současnou evropskou domácnost skrze fenomén au-pair a postavy žen, které pracují OPRAVDU HODNĚ (i ve svém volnu).  Sama autorka v úvodu hry píše: „Text ve stavu bez tíže, ve kterém nikdo není nikde doma. Texty se vznášejí jako bubliny a letí, dokud nezmizí z očí.” Scénář není členěn do dialogů, inscenátoři tak dostávají větší možnost uzpůsobit text pro konkrétní realizaci a obsazení hereckého ročníku. Hra se tak stala velkou výzvou a příležitostí, obzvláště pro ženskou část souboru.

Inscenaci nastudovala se studenty čtvrtého ročníku herectví katedry činoherního divadla absolventka DAMU Zuzana Burianová, která v současné době inscenuje například v Klicperově divadle, se soubory Tygr v tísni a BodyVoiceBand a připravuje spolupráci s Národním divadlem Brno.

Podoba celé inscenace je založena z velké části na výrazné kostýmní stylizaci, za kterou stojí studentka katedry scénografie Anežka Straková. Funkční a nápaditou scénografii vytvořil Lukáš Mathé. Celou inscenaci doplňuje autorský sound design Petra Zábrodského, člena experimentálního audiovizuálního uskupení Esher Fucker.

“Výjimečná forma textu Felicie Zeller nám pomáhá posouvat hereckou interpretaci, s podobným formátem se studenti zatím nesetkali a učí se s ním pracovat. Zásadní je v takovém případě vnímání specifického rytmu promluv a schopnost odpojit akci a slovo. Tomu pomáhá i práce s kostýmem a autorskou hudbou. Dialogem jednotlivých složek inscenace se tak dostáváme k zásadním tématům, se kterými se celý tým i herci dokážou ztotožnit, byť se z velké části týkají žen - matek a jejich rozpolcenosti v dané společností,” vysvětluje režisérka Burianová.

INFORMACE O INSCENACI

Autor: Felicie Zeller

Překlad předlohy: Zuzana Augustová

režie: Zuzana Burianová

dramaturgie: Tomáš Loužný, Barbora Mašková

scénografie: Lukáš Mathé

kostýmy: Anežka Straková

hudba: Petr Zábrodský

produkce: Petra Srbová, Veronika Schneiderová, Jana Takáčová

 

HRAJÍ STUDENTI 4. ROČNÍKU KATEDRY ČINOHERNÍHO DIVADLA

Sára Affašová, Michala Gatialová, Barbora Poláchová, Martina Šindelářová, Pepa Honzík, Petr Jeřábek, Adam Langer

 

PEDAGOGICKÉ VEDENÍ ROČNÍKU

doc. Mgr. Jan Hančil; MgA. Juraj Deák; MgA. Jaroslava Šiktancová, Ph.D.; MgA. Lukáš Hlavica; MgA. Marie Štípková; MgA. Martina Bezoušková; MgA. Michal Lázňovský, Ph.D.; MgA. Tereza Sochová

premiéra: 16. 11. v 19:30
nejbližší reprízy: 20. 11., 26. 11. a 5.12. 2018 v 19:30

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).

Základní vstupné stojí 160 Kč, zvýhodněné vstupné 100 Kč (pro studenty, seniory a ZTP).

www.divadlodisk.cz

 

 

red:fel/zdroj:TZ-Kristýna Šestáková propagace a PR


 

 © 2019 Celebrity za plentou Praha