Temná komora

Temná komora

Autobiografický román Temná komora, za který byla americká spisovatelka a novinářka Susan Faludivloni nominována na Pulitzerovu cenu, je o významu identity v dnešním světě odehrávající se na pozadí spisovatelčiny vlastní rodinné ságy.


 

Příběh knihy Temná komora (In the Dark Room)
E-mail, který dostala Susan Faludi roku 2004 od svého otce, jí změnil život. V předmětu stálo „změny“. Od rozvodu rodičů byli spolu ve styku velmi málo. Pamatovala si ho jako dokonalý příklad stereotypu amerického muže z předměstí – vše kontroloval, občas býval násilnický, macho. Najednou tam byly fotky ženy v halenkách, sukních a parukách. Osoba, kterou Susan znala jako tátu Stevena, se stala Stefánií.
Začala objevovat někoho, koho vlastně znala velmi málo. Prvotním podnětem byla zmiňovaná zpráva, že její 76 letý otec, mnoho let žijící v Maďarsku, podstoupil operaci změny pohlaví. Rozhodla se sledovat toto „tajemství“ až do svého dětství, s mnoha předchozími vtěleními jejího táty: do amerického otce, alpského horolezce, bláznivého amazonského dobrodruha, židovského uprchlíka budapešťského holocaustu, ale také ceněného experta na pro úpravy fotek nakladatelství Condé Nast. V temné fotografické komoře nakladatelství zdokonaloval obrázky krásných žen pro Vogue a Brides.
První znovu shledání se odehrálo v Budapešti, kam se rodačka Stefánie vrátila po proměně poté, co valnou část života strávila ve Státech, Dánsku a Brazílii, a byla to doslova holčičí konverzace o bižuterii a make upu, Od roku 2008 Susan začala Stefánii navštěvovat pravidelně, učila se maďarsky a věřila, že přeměně napíše způsobem pochopení…
O autorce
Susan Faludi získala v roce 1991 Pulitzerovu cenu v kategorii Explanatory Journalism. Kniha Temné komora byla na tuto cenu nominována, v roce 2016 vyhrála Kirkus Prize a New York Times Book Review ji zařadil mezi deset nejlepších knih roku.
Faludi se narodila v roce 1959 v newyorském Queensu. Vystudovala Harvardskou univerzitu. Stala se novinářkou, psala pro mj. The New York TimesMiami HeraldAtlanta Journal ConstitutionSan Jose Mercury News The Wall Street Journal.
Temná komora, Susan Faludi, z originálu přeložila Silvie Mitlenerová
anotace
Spisovatelka a novinářka Susan se dozví, že její šestasedmdesátiletý otec se rozhodl pro operativní změnu pohlaví. Uvědomí si, že nebude mít klid, dokud nepochopí jeho důvody. A kvůli nim musí prozkoumat i nepříjemná, dlouho skrývaná zákoutí rodinné historie. Vydá se proto z New Yorku do Maďarska, kam její odcizený otec odešel. Jak tento její nový rodič, „skutečná žena“, souvisí s tím mlčenlivým, výbušným a někdy i násilnickým člověkem z její minulosti? Autorka se vydává do labyrintu vlastního dětství a hledá odpověď na otázku, kým byl a kým se stal její otec, ten americký tatínek, horolezec, dobrodruh zkoumající amazonský  prales, originální fotograf a válečný uprchlík z Budapešti. A stále naléhavěji si klade otázku, jestli je identita něco, co si vybíráme, nebo čemu naopak nemůžeme uniknout.
Ohlasy ze zahraničí
„V této poutavé knize o velice komplikovaném tématu Faludi příběh svého otce rozkrývá jako zápletku detektivního románu.“ – The Wall Street Journal
Skvěle napsaná, dobře načasovaná, chytlavá, ale intimní nová kniha Susan Faludi je kombinací žánrů a témat jako rodinná tajemství, maskulinita a femininita, feminismus, násilí, holokaust či msta. A dohromady tato témata spojují otázky o identitě: Kdo, anebo co z nás dělá ty a to, čím jsme? A jak moc je to neměnné?“ – Elle
„Tahle kniha je mistrovské dílo.“ – Ann Patchett, spisovatelka
Říjnové tituly nakladatelství MOBA:
Temná komora, Susan Faludi, světový bestseller, nominovaný na Pulitzerovu cenu
Ozvěna soumraku, Judith Kinghornová, historický román
Čtvero ročních období v Římě, Anthony Doerr, světový bestseller
Tichý zabiják, Volker Kutscher, světový krimi bestseller
Mrtvá ve vodě, Ann Granger, britská krimi
Smrt podle hvězd, Jan Bauer, historická detektivka
Slepá bába, Jarmila Pospíšilová, román
Bláznivé pokušení, Jana Benková, román pro ženy
Smrt vilného cizince, Stanislav Češka, edice Původní česká detektivka
Přichází čas pomsty, Veronika Černucká, edice Původní česká detektivka
Pátý kámen, Martin Trbušek, edice Původní česká detektivka

 

red:fel/zdroj:TZ-Johana Turner© 2023 Celebrity za plentou Praha