Snídaně pro novináře s Nadačním fondem Seňorina

Snídaně pro novináře s Nadačním fondem Seňorina

Dne 4. 9. 2018 proběhla v prostorech Galerie 1 Snídaně novinářů s Nadačním fondem Seňorina.O Nadačním fondu, jeho projektech a chystaných akcích mluvily zakladatelka fondu Jarka Švarcbachová a jeho výkonná ředitelka Eva Nohejlová.Jarka Švarcbachová, která je také ředitelkou pilotního projektu: Centrum Seňorina – sociální odlehčovací služba pro lidi s Alzheimerovou nemocí a jinými typy demence, představila služby a také historii vzniku Centra.


Vysvětlila následnou potřebu založení Nadačního fondu na podporu udržitelnosti a rozvoje Centra, které bylo založeno a financováno první 2 roky z privátních zdrojů.Vyzdvihla zejména inovativní přístupy v péči o seniory, které v Centru aplikují. Jedná se zejména o metodiku Montessori, inspirovanou psychoplogem Cameronem Campem z USA, kterou se snaží Seňorina v ČR dále šířit mj. prostřednictvím akreditovaných kurzů, a zvyšuje tak informovanost laických i odborných pečujících. Jarka jako metodik poreferovala také o dalších inspiracích v zahraničí, díky kterým přivezla do Čech kanadskou metodiku DementiAbility, postavenou také na principech Montessori. Nadační fond získal od její autorky, gerontoložky Gail Elliot, oprávnění veškeré metodické materiály přeložit do češtiny a dále je v Česku šířit.

Jarka pozvala přítomné na Alzheimer Café, model podpory získaný z Holandska. Jedná se o pravidelně pořádanou poradnu pro pečující, vždy na dané téma s odborným hostem, na kterou jsou velmi pozitivní ohlasy. Projekt spolupořádá Nadační fond Seňorina a Alzheimer nadační fond.

Eva Nohejlová následně rozdala malý dárek v podobě balíčku Aloisových ponožek. Jedná se o charitativně-osvětový projekt, kterým se nadační fond snaží rozšířit povědomí o projevech nemoci. V balíčku je každá ponožka jiná, a tak si je nikdy nemůžete obléknout správně, tak jak se to běžně stává nemocným. Jméno dostaly ponožky po Dr. Aloisovi Alzheimerovi. K prodeji na e-shopu Alza.cz.

Nadační fond má i další osvětový projekt: Kalendář všechno je normální, na jehož tisk probíhá momentálně sbírka na portálu Hithit.cz. V kalendáři jsou vyfoceny známé osobnosti ve zvláštních a netradičních situacích, které mohou být však pro lidi s Alzheimerovou nemocí „normální“.

Výkonná ředitelka pozvala všechny přítomné na chystaný křest kalendáře 20. 9. od 17 hod. v Knihy Dobrovský na Václavském náměstí a také na zahájení osvětové výstavy Všechno je normální u příležitosti mezinárodního dne Alzheimerovy nemoci 21. 9. od 18 hod. v Metropoli Zličín, kde budou vystaveny velkoformátové fotografie z obou ročníků kalendářů, namátkově Viktor Preiss, Ivan Trojan, Saša Rašilov nebo Daniela Drtinová.

Během snídaně se probrala široká škála témat, zmíněné projekty kalendář a ponožky si u novinářů získaly svou pozornost, ale došlo i na konkrétní aktivity přímo v Centru Seňorina, péči o klienty a debata se nevyhnula ani složitostem financování sociální služby.

 

Kontakt: Eva Nohejlová, eva.nohejlova@nfsenorina.cz, 602522485

 

 

 

red:fel/zdroj:TZ-Šárka LöffelmannováFotogalerie

9785 9786

© 2022 Celebrity za plentou Praha