„Pravda“ a „Po Fredrikovi“

„Pravda“ a  „Po Fredrikovi“

V dubnu rozšíří Divadlo Na Fidlovačce svůj repertoár hned o dvě premiéry. Hru francouzského dramatika Floriana Zellera „Pravda“ uvede středu 18. 4. 2018. Monodrama současného švédského autora Mattiase Brunna „Po Fredrikovi“ bude mít premiéru v sobotu 28. 4. 2018 na Komorní Fidlovačce.


Komedie „Pravda“,

která patří spolu s „Otcem“ a „Matkou“ k nejúspěšnějším a nejčastěji inscenovaným Zellerovým textům, se poprvé hrála roku 2011 v pařížském Théâtre Montparnasse. Příběh čtveřice Pařížanů a jejich nebezpečných vztahů je hrou o nevěře, ve které je umění lhát dovedeno k dokonalosti.Režie inscenace autora Floriana Zellera, v současnosti nejhranějšího francouzského dramatika, se pro Divadlo Na Fidlovačce ujal Mikoláš Tyc, dramaturgie Michaela Doleželová.„Pravda. Co je a co není pravda. Co by mohla být pravda. Co by snad nemusela být pravda… Pravda je prostě Téma, které rezonuje každým druhým vztahem a každým prvním společenstvím lidských bytostí. A díky hledání pravdy je vždy co řešit - tím spíše v divadelní komedii. A divadelní pravda je věc ještě mnohem komplikovanější, tím spíš ve hře “Pravda” - která je založená na lži“, říká k inscenaci její režisér Mikoláš Tyc.Michaela Doleželová je spoluautorkou více jak dvaceti divadelních her, z nichž většinu tvoří právě komedie. Ke své spolupráci s Divadlem Na Fidlovačce uvádí: „S Divadlem Na Fidlovačce spolupracuji poprvé a jsem nesmírně ráda, že zrovna na tomto titulu. Z mého pohledu vytěžil Florian Zeller ve své hře s naprostou bravurou téma pravdy a lži v partnerském vztahu. Nastražil tak na čtyřlístek herců přímo slovní minové pole, které má sice svá úskalí, ale nesmírný komediální potenciál. V jeho textu má lež mnoho stran a pravda mnoho barev, a to nabízí velký prostor pro skvělé herecké výkony.“

V hlavních rolích „Pravdy“ v Divadle Na Fidlovačce se diváci mohou těšit na Marka Taclíka, Ivu Pazderkovou, Martinu Šťastnou a Davida Háka.

 

Monodrama současného švédského autora Mattiase Brunna „Po Fredrikovi“, které bude mít premiéru 28. dubna na Komorní Fidlovačce, je aktuálním příběhem o velké lásce, pomstě a smrti. „Po Fredrikovi“ je jako výkřik, který vyjadřuje zároveň ohlušující radost z vášně, z lásky a z krásy života, zároveň bolest zklamání, temnotu pomsty a smutku ze smrti. Je možné žít po Fredrikovi? Na to odpovídá strhující inscenace, která zvítězila v roce 2005 v divácké soutěži stockholmského divadla Riksteatern. Od té doby slaví úspěchy na mnoha evropských scénách a dokázala okouzlit již tisíce diváků.

Inscenaci „Po Fredrikovi“ připravil pro Komorní Fidlovačku režisér Lukáš Pečenka, který do role Johana, vypravěče, aktéra a představitele všech rolí, obsadil mladého talentovaného herce a zpěváka Jana Fantu. Ten Johanův a Fredrikův příběh vypráví s křehkostí a naléhavostí, zároveň civilně i bláznivě.„Režijní spolupráce byla moc fajn. S Honzou se dobře známe a myslím, že na sebe slyšíme. Složité bylo nezahltit ho při práci tunami připomínek a uvědomit si, že zkouší čtyři hodiny sám. Jednoduché bylo napojit se na jednoho herce a naplánovat si práci. Hra oslovuje svou lidskosti, silným příběhem a velkým dílem naděje a životaschopnosti postavy Johana“, sděluje své pocity z přípravy inscenace Lukáš Pečenka.

A jak se připravuje na náročnou roli Jan Fanta? „Zkouší se mi dobře, Johan je mi blízký, vytvořil jsem si k němu v průběhu zkoušení intenzivní vztah. Je jako můj brácha. Největší výzva mi byla jasná hned po otevření scénáře: jak dostat do hlavy takové množství textu? Dalším oříškem bylo vytvořit větší množství postav na velmi úsporném prostoru a naučit se pracovat s energií, abych dokázal utáhnout celé představení. Největší radostí je, když chytím princip té hry, její postavy a jejich pohyb po jevišti, když cítím jejich energii. To jsem pak v pomyslném vlaku a jedu."„Premiéra je teprve před námi, ale jak Lukáš i Jan dávají na zkouškách to nejlepší ze sebe a ze svého talentu, a myslím že se nám podaří to, že diváci díky naší inscenaci prožijí velký příběh lásky“, doplňuje asistent režie Petr Veselý.

www.fidlovacka.cz

 

red:fel/foto:czppraha/zdroj:TZ-Jana Myslivečková/Divadlo na FidlovačceFotogalerie

9113 9114 9115 9116 9119 9120 9121 9122 9123 9124

© 2023 Celebrity za plentou Praha