Premiérou inscenace TÖRLESS

Premiérou inscenace TÖRLESS

Divadlo DISK otevře novou sezónu 22. září v 19.30 premiérou inscenace TÖRLESS, jež je původní dramatizací románové prvotiny Roberta Musila Zmatky chovance Törlesse z roku 1906. Režisér Ondřej Štefaňák a studenti čtvrtého ročníku herectví katedry činoherního di-vadla DAMU na jevišti rozehrávají příběh z prominentního internátu pro nejlepší a nejtalentovanější, kde se zdánlivě nevinná hra mezi dospívajícími mění v nelítostný boj o přežití. Inscenace vznikla pod záštitou Rakouského velvyslanectví v Praze.


Tělocvična. Tribuna. Cvičební koza. Kouřostroj. Medicinbaly. Reprobedna. Lovecké trofeje. Mezi tím vším je uvězněno devět dospívajících chovanců prominentního internátu. Na scéně se pohybují mladí lidé v uniformách, bez rodičů, bez autorit. Poznávají, hledají. Balancují na hranici mezi tím, co se smí a co ne. Stávají se součástí příběhu, kde se kvůli nepatrnému prohřešku jednoho z chovanců vychýlí životní dráha nejednoho z nich. Zdánlivě nevinná hra se ve vakuu prázdných ambicí a bezprizornosti mění v boj o přežití, cvičiště se stává arénou krvelačných bestií. Kdo přežije? Ambiciózní andílek, prolhaná oběť, ostrý hoch se zálibou v růžových barvách, náboženský vizionář nebo ten, kdo tiše vyčkává? Času ubývá a prostor se zmenšuje.

„TÖRLESS je v jádru příběh o dospívání a hledání sama sebe, hledání vlastního hodnotového systému. To je aktuální pro jakoukoli dobu. Ale to není ten hlavní důvod, proč jsme si tuto látku zvolili a jakým způsobem jsme ji upravovali. Törless se dostává do prostředí, které nezná. Nerozumí jeho pravidlům. Kluci, které potkává, se za každou cenu snaží dostat na výsluní a jsou pro to ochotni udělat téměř cokoliv. A tak Törless udělá jedinou rozumnou věc – najde ty největší grázly a přizpůsobí se jejich pra-vidlům, přijímá jejich chování. A i když si neustále opakuje, že je jiný, nakonec je to právě on, kdo brutální praktiky svých kamarádů vybrousí k dokonalosti,“ říká dramaturg Martin Satoranský.

„Proč TÖRLESS na DAMU? Robert Musil píše ve Zmatcích chovance Törlesse o mladém člověku uvězněném ve výchovném zařízení. Konvikt v H., kde se to všechno odehrává, je internátní škola pro nejlepší z nejlepších... Přehršel zákazů a příkazů ničí chovance zvnějšku. My jsme tento princip otočili. Výchovná síla je odstředivá, chovanci jsou odkázáni sami na sebe. A 'morálka'?. Ten pojem je přežitý. Nepamatuju se, že bychom mezi kamarády řešili 'morálku'. V našem světě se na ni nemyslí. Co dělá s dětmi prostředí, které žádná určitá pravidla nemá, kde hranice neexistují, kde mohou cokoli? Co z nich vyroste a kým se stanou, když základní výchovné instituce nefungují? V takovém světě se musí zorientovat nejenom Törless,“ uvádí režisér Ondřej Štefaňák.

Předobrazem inscenace studentů DAMU je román Roberta Musila, rakouského dramatika a spisovatele, který je považován za jednoho z čelních představitelů modernismu. V roce 2017 uplynulo 75 let od jeho smrti.

Režisér inscenace TÖRLESS Ondřej Štefaňák (*24. 2. 1994) studuje druhým rokem magisterský pro-gram režie činoherního divadla na DAMU v ročníku u Darii Ullrichové a Jana Nebeského. V roce 2016 působil jako asistent režie u inscenace Das Narrenschiff v režii Dušana Davida Pařízka ve vídeňském Volkstheateru, spolupracuje také s pražským Studiem Hrdinů (inscenace Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny, Skugga Baldur).

 

INFORMACE O INSCENACI

autor románu: Robert Musil

překlad románu: Radovan Charvát

dramatizace/ scéna/ režie: Ondřej Štefaňák

dramatizace/ dramaturgie: Martin Satoranský

scéna/ kostýmy: Vojtěch Hanyš

hudba: Edgar Schwarz

choreografie: Tereza Sikorová a Tomáš Moravanský

vedoucí produkce: Vladana Drvotová

produkce: Tereza Kaucká, Kristýna Kočová

 

HRAJÍ STUDENTI 4. ROČNÍKU KATEDRY ČINOHERNÍHO DIVADLA - Denisa Barešová, Jindřiška Dudziaková, Magdalena Kuntová, Anna Peřinová, Kryštof Bartoš, Filip Bře-zina, David Kozák, Vladimír Pokorný, Vojtěch Vodochodský

PEDAGOGICKÉ VEDENÍ ROČNÍKU - prof. PhDr. Daria Ullrichová; o.a. Jan Nebeský; o.a. Ladislav Mrkvička; Petra Špalková; MgA. Michal Lázňovský, Ph.D.; MgA. Dana Hávová; MgA. Kateřina Štefková; prof. MgA. Jan Dušek; doc. MgA. Karel Glogr

 

veřejná generální zkouška: 21.9.2017 v 11:00

premiéra: 22. 9. 2017 v 19:30 v divadle DISK nejbližší reprízy: 3. 10., 8. 10., 9. 10. a 30.10. 2017

Hra bude od listopadu 2017 uváděna s německými a anglickými titulky.

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.divadlodisk.cz nebo v pokladně divadla (ve všední dny od 16:00 do 19:30 a o víkendu vždy hodinu před představením).

Základní vstupné je 120,- Kč a zvýhodněné vstupné je 90,- Kč (pro studenty, seniory a ZTP).

 

red:fel/zdroj:TZ-Šárka KřapováFotogalerie

7858 7859

© 2022 Celebrity za plentou Praha