Film Po strništi bos můžou zhlédnout handicapovaní lidé s ostatními diváky společně

Film Po strništi bos můžou zhlédnout handicapovaní lidé s ostatními diváky společně

Šestý film Po strništi bos tandemu Svěrák & Svěrák byl uveden oficiálně do kin 17.srpna a k dnešnímu dni jej vidělo 237 141 diváků. Do kin nyní mohou přijít i neslyšící a nevidomí diváci a zhlédnout film s běžným publikem. Popisné titulky nebo přidanou audio stopou totiž uvidí či uslyší pouze oni.


Film je vybaven moderní technologií, skrytými titulky pro sluchově postižené diváky a audio popisnou stopou pro zrakově postižené diváky. Tyto „stopy“ pak hendikepovaní diváci sledují na speciálních zařízení, které si zapůjčí v kině. „Na první pohled se může zdát nesmyslné, proč by slepec měl jít do kina,“ říká Jan Svěrák. „Když si ale uvědomíme, jak velkou část našich životních zkušeností získáváme z vyprávěných příběhů, začíná to dávat smysl. Proto nevidomí rádi sledují filmy. Stačí jim pár slov na vysvětlenou a zbytek už si představí. Doposud je ale sledovali spíš doma, kde vysvětlující komentář ostatní diváky nerušil. Film je ale společenská zábava a my jsme společenští tvorové. Nikdo z nás nechce zůstat pro jakýkoli handicap sedět doma v koutě. Proto vítám tuto novou technologii, která otevírá handicapovaným dveře do společnosti.“, doplňuje režisér Jan Svěrák.

Sluchově postižení:Pro diváky s postižením sluchu se jedná o speciální brýle, ve kterých jsou zobrazeny titulky, nebo přídavný box, který je upevněn na sedačku před divákem a ve kterém jsou tak, aby nerušily ostatní diváky, zobrazovány titulky k filmu. Divák má možnost si systém nastavit tak, aby měl titulky v zorném poli, jako by se díval na klasické titulky u filmu.

Zrakově postižení:Zařízení se sestává z přijímacího boxu velikosti většího telefonu a klasických sluchátek (u některých variant jde pouze o větší sluchátka bez přijímacího boxu, kdy je veškerá technologie umístěna do těla sluchátek), které ale nejsou zvukově uzavřené a divák tedy skrz ně slyší i originální zvuk filmu. Do sluchátek je pouštěna pouze samotná audio popisná stopa, která komentuje dění na plátně a která je vtěsnána mezi dialogy. Divák má možnost regulace hlasitosti.

Technologie pro sluchově a zrakově postižené je možné použít v každém kině, vybaveném projekční technikou v DCI (Digital Cinema Initiatives) standardu, což je většina všech fungujících kin v ČR. Více informací o konkrétních technologií najdete v přiložených technických listech.Aby se toto vše dalo realizovat a hendikepovaní diváci si mohli film Po strništi bos, a další filmy užít spolu s ostatními, je třeba nemalých prostředků.

Nadace Mathilda - již od roku 2010 podporuje osoby s těžkým zrakovým postižením a vyhledává projekty, které těmto lidem usnadňují život. Na vybavení filmu Po strništi bos a podporu zavádění technologií pro postižené do kina realizovala sbírku, jejíž kampaň probíhala v kinech sdružených v Asociaci provozovatelů kin a do níž se finančně právě kina zapojila, i když diváci měli možnost také přispět. Tato kampaň v kinech stále běží, neboť finální částka ještě nebyla vybrána a počítáme s tím, že pokud bude vybráno nad potřebnou částku, bude tato poskytnuta na podporu dalších filmových projektů. Číslo účtu tohoto projektu je: 8504 8504 / 0300 a variabilní symbol 111.

Projekt Kinoprokazdeho.cz - Projekt kinoprokazdeho.cz si před třemi lety dal za cíl usnadnit přístup zdravotně hendikepovaných diváků do kin. Původní zaměření bylo na sluchově, zrakově a pohybově hendikepované diváky, ale vzhledem k vývoji technologií se aktuálně nejvíce věnuje technologiím pro sluchově a zrakově postižené. Na projekt se podařilo během minulých tří let sehnat podporu z Ministerstva kultury, za kterou byly postaveny webové stránky a bylo realizováno několik prezentací a přednášek o technologiích pro kina, jak pro provozovatele kin, tak pro producenty a organizace pracující s postiženými občany.Podařilo se otestovat většinu dostupné technologie na českém trhu a v rámci projektu je možné poradit každému kinu, jakou technologii pořídit a jak funguje. V roce 2016 byla ve spolupráci s ostatními partnery vybaven titulky a popisnou audio stopou film Dušana Kleina, Jak básníci čekají na zázrak. V současné době pracujeme nastavení standardů v kinech a snažíme se zajistit, aby filmy byly automaticky vybavovány „stopami“ pro hendikepované diváky. Dalšími partnery projektu jsou post produkční společnost UPP a systémový integrátor Altei.

Společná projekce pro hendicapované i normální diváky

4.10. od 18.00 hodin proběhne společná projekce pro handicapované i „standardní“ diváky v kinech Scala (Brno), Central (Hradec Králové) a Aero (Praha)

Protože technologie pro sledování skrytých titulků a popisné audio stopy jsou zatím pouze v několika málo kinech, rozhodli jsem se společně s producentem filmu Po strništi bos Janem Svěrákem, že uděláme speciální filmovou kopii, kde budou titulky i popisná audio stopa rovnou v obraze a film tak bude možné promítnout všude i bez potřebné technologie.Na projekci bychom však kromě hendikepovaných pozvali rádi i ostatní diváky, aby měli možnost zjistit, jak filmy „vidí“, nebo „slyší“ jejich hendicapovaní spoluobčané. Informace o těchto projekcích budou v nejbližší době zveřejněny na webech kin a na webu kinoprokazdeho.cz. Vybrané vstupné z těchto projekcí půjde na podporu nadace Mathilda a na další podporu filmů pro hendicapované.

Někteří producenti již pochopili, že by měli takto své filmy sami vybavovat, a připravuje se už i další titul. Tentokrát půjde o dokumentární film Jmenuji se hladový bizon Pavla Jurdy, který bude mít premiéru 5.10.2017 a bude vybaven stejně jak Po strništi bos.

 

red:fel/zdroj:TZ-JanaŠafářová



© 2024 Celebrity za plentou Praha